teroristické útoky v Belgii

Vlajka Belgie

V Lutychu zabíjel mladý Belgičan, při útoku křičel "Alláhu Akbar"

Lutych - Útočníkem, který v úterý v centru belgického Lutychu zabil dvě policistky a jednoho civilistu, byl jednatřicetiletý Belgičan. Oznámila to dnes belgická federální prokuratura. Podle serveru La Libre.be také potvrdila informace médií, že muž při útoku několikrát křičel Alláhu akbar (Bůh je veliký) a byl v kontaktu s islámskými radikály. Prokuratura případ podle mluvčí vyšetřuje jako vraždu a pokus o vraždu s teroristickým pozadím a zjišťuje, zda útočník jednal sám.

Policie Belgie

Terorista, který odpálil bombu na bruselském nádraží, je mrtev

Svět

Brusel - Podezřelý z pokusu o atentát na bruselském centrálním nádraží zemřel, potvrdila dnes belgická prokuratura. Předpokládaného útočníka, který v úterý večer způsobil menší výbuch, rychle zneškodnila svou palbou vojenská hlídka. Nikdo další nebyl zraněn. Prokuratura označila incident za "teroristický útok".

Hala letiště Zaventem po výbuchu

Co čeká Evropu po útocích v Bruselu? Expert promluvil

Svět

Šokující zpravodajské titulky byly všechny dobře známé: útoky za pomocí podomácku vyrobených výbušnin a sebevražedných atentátníků ve velké evropské metropoli, na místě mnoho mrtvých a zraněných. Madrid 2004. Londýn 2005. Paříž 2015. Nyní se na pochmurný seznam zasažených měst přidává Brusel, konstatuje úvodem svého komentáře pro server Washington Post Michael E. Leiter. Někdejší ředitel amerického Národního protiteroristického centra tvrdí, že ačkoliv jsou podobnosti očividné, útoky v Bruselu zřejmě ilustrují a předznamenávají radikální změnu v terorismu a bezpečnostní oblasti.

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.