Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Europol se domnívá, že můžou někteří teroristé z Bruselu stále unikat. Hrozí další útoky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto YouTube

Brusel/Londýn - Podle šéfa Europolu Roba Wainwrighta není vůbec jisté, zda byli zadrženi všichni teroristé, kteří se podíleli na útocích v Paříži a v Bruselu. Zato je velmi pravděpodobné, že dojde k dalšímu atentátu.

Wainwright si není zdaleka jistý ani tím, že by další buňky islámských extremistů neplánovaly další atentáty v Evropě.

Wainwright už v únoru v rozhovoru pro německý list Neue Osnabrücker Zeitung varoval, že Evropa nyní čelí největší teroristické hrozbě za více než deset let. Europol odhaduje, že do Evropy se vrátilo 3000 až 5000 občanů, kteří prošli nějakým výcvikem v táborech radikálních islamistů.

Podle ředitele Europolu pět nedávno zadržených Britů obviňovaných z terorismu podle všeho nepatří k širší síti extremistů odpovědných za atentáty ve francouzské a belgické metropoli.

Wainwright, který navštívil Londýn, se také vyjádřil k případnému brexitu. Podle něho by revize vzájemných vztahů týkajících se bezpečnosti spolupráci v této oblasti zkomplikovala.

Témata:  Europol terorismus Velká Británie teroristické útoky v Belgii

Související

Aktuálně se děje

14:50

Vztahy mezi Slovenskem a Ukrajinou jsou na bodu mrazu. Přitom před Ficem šlo o blízké partnery

Vztahy mezi Ukrajinou a Slovenskem se nadále zhoršují. Obě země si v rámci narůstajícího napětí vzájemně předvolaly velvyslance, přičemž rétorika mezi jejich lídry se výrazně přiostřila. Premiér Robert Fico označil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za „nepřítele“, zatímco Kyjev na oplátku označil Fica za „hlásnou troubu Kremlu“. K nejvýraznějšímu zhoršení vztahů došlo zejména od počátku letošního roku, přestože Slovensko Ukrajinu dlouhodobě podporovalo – od Oranžové revoluce v roce 2004, přes ruskou anexi Krymu v roce 2014, až po invazi Moskvy v roce 2022.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy