reklama

"Krize vyvolala nejistotu, mnoho lidí má obavy. Zločinci na to reagují, dokážou identifikovat jejich strach a zneužít ho," řekla v neděli De Bolleová belgickému listu De Zondag.

Policejní agentura EU podle ní minulý týden začala spolupracovat s nejmenovanou unijní zemí, kde byly podvodné vakcíny objeveny. Na webu už přitom policisté zaznamenali více případů.

"Chtěla bych lidi varovat, aby nenakupovali léčiva na pochybných webech," prohlásila bývalá náčelnice belgického policejního sboru. U vakcín je podle ní jednoznačná logika - v EU nejsou ve volném prodeji, takže kdo je chce dostat, měl by se obrátit na vládu a přizpůsobit se očkovací strategii svého státu. Vakcíny prodávané na internetu jsou s největší pravděpodobností podvržené.

Europol již minulý týden upozornil na rozšíření prodeje zfalšovaných osvědčení o covidových testech. Policisté zadrželi několik prodejců podvržených dokumentů, které si lidé mohli koupit na letištích ve Francii, Nizozemsku či Španělsku za cenu až několikanásobně převyšující skutečný test.

reklama