Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Oběti teroristických útoků byly identifikovány, podezřelý muž stále uniká

Policie pátrá po muži v klobouku (vpravo). Zbylí dva se zřejmě odpálili na letišti v Bruselu.
Policie pátrá po muži v klobouku (vpravo). Zbylí dva se zřejmě odpálili na letišti v Bruselu.
Foto: Federal Police

Brusel - V Belgii už byly identifikovány všechny oběti teroristických útoků z letiště Zaventem a stanice metra Maalbeek. Celkem jich je 32, z toho 17 Belgičanů a 15 cizinců. Kromě nich zahynuli také tři sebevražední atentátníci. Dál se pátrá po "muži s kloboukem".

Zahraniční oběti pocházejí ze 13 zemí světa. Kromě již dříve uváděných USA, Británie, Itálie, Číny, Nizozemska, Francie, Německa, Švédska a Indie dnes jednu oběť potvrdilo také Polsko. Původ dalších cizinců zatím zveřejněn nebyl.

V nemocnici stále zůstává 94 lidí. Z 90 zraněných, kteří jsou v belgických nemocnicích, jich zůstává na jednotkách intenzivní péče 49. Třicet lidí ošetřují lékaři na popáleninových odděleních.

Podle listu La Libre bruselští atentátníci shromažďovali před teroristickými útoky informace o belgickém premiérovi Charlesi Michelovi. V jednom z jejich počítačů, ve kterém se už dříve nalezla i jakási závět Brahima El Bakraouiho, byly údajně i plány a fotografie premiérova úřadu na ulice Rue de la Loi/Wetstraat 16 i jeho oficiální rezidence na Rue Lambermont.

Stále pokračuje pátrání po "muži s kloboukem", který se vedle Brahima El Bakraouiho a Najima Laachraouiho objevil na záznamu bezpečnostních kamer z letiště. Zatímco Bakraoui a Laachraoui později spáchali sebevražedný atentát, třetí muž uprchl a na místě nechal pouze bombu.

V minulých dnech belgická policie v této souvislosti zadržela novináře na volné noze Fayçala Cheffoua, v pondělí ho ale propustila, neboť měl na dobu atentátů alibi.

Belgický list De Standaard dnes uvedl, že by třetím podezřelým mohl být Mohamed Abrini, Belgičan marockého původu a blízký přítel pravděpodobně jediného přeživšího atentátníka z Paříže Salaha Abdeslama, s nímž byl Abrini spatřen krátce před atentáty v Paříži z 13. listopadu 2015.

Témata:  Belgie teroristické útoky v Belgii

Související

Aktuálně se děje

14:50

Vztahy mezi Slovenskem a Ukrajinou jsou na bodu mrazu. Přitom před Ficem šlo o blízké partnery

Vztahy mezi Ukrajinou a Slovenskem se nadále zhoršují. Obě země si v rámci narůstajícího napětí vzájemně předvolaly velvyslance, přičemž rétorika mezi jejich lídry se výrazně přiostřila. Premiér Robert Fico označil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za „nepřítele“, zatímco Kyjev na oplátku označil Fica za „hlásnou troubu Kremlu“. K nejvýraznějšímu zhoršení vztahů došlo zejména od počátku letošního roku, přestože Slovensko Ukrajinu dlouhodobě podporovalo – od Oranžové revoluce v roce 2004, přes ruskou anexi Krymu v roce 2014, až po invazi Moskvy v roce 2022.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy