Brusel - Po teroristických útocích v Bruselu se na Belgii snesla vlna kritiky, vinící zemi z podcenění situace. Server Politico nyní shrnul 12 bodů, ve kterých podle něj Belgie selhala a odsoudila tak zemi k teroristickým útokům.
1. Belgie ignorovala varování Turecka
V červnu minulého roku přišlo z Turecka varování, že byl zadržen Brahim el-Bakraoui, jeden z bratrů, kteří se odpálili během výbuchů v Bruselu. Turecko jej podezřívalo z toho, že jde o zahraničního bojovníka, a deportovala ho do Holandska.
Belgie ale podle serveru toto varování ignorovala, a to i navzdory faktu, že Bakraoui zřejmě odchodem ze země porušil podmínečný trest. Nebyl navíc vyslechnut, zadržen, ani monitorován. Podobná situace byla i v případě SAlema Abdeslama, který sice byl po návratu do Belgie vyslechnut, ale nebyl zadržen ani monitorován.
2. Příliš málo zdrojů
Ačkoliv z Belgie pochází největší množství zahraničních bojovníků na počet obyvatel v EU, nemá podle serveru země na jejich monitorování a kontrolu dostatek zdrojů – zejména v personální oblasti. Ačkoliv po útocích v Paříži Belgie oznámila, že se pokusí situaci zlepšit, nedokázala tak učinit včas na to, aby útokům v Bruselu zabránila.
3. Zákaz domovních prohlídek od 19:00 do 5:00
Belgické zákony zakazují domovní prohlídky v nočních hodinách, konkrétně od 7 večer do 5 ráno. To policistům například zabránilo provést prohlídku v době, kdy se Abdeslam zřejmě po pařížských útocích skrýval v Molenbeeku.
Toto časové omezení také znamená, že je možné prohledat mnohem menší počet domů, než by bylo možné při raziích probíhajících během celého dne.
4. Nedostatečné sdílení dat a informací
Podle serveru došlo při vyšetřování Abdeslama k zásadnímu pochybení, kdy část vyšetřovacího týmu včas nepředala důležitou informaci dál. Kdyby k pochybení nedošlo, mohl být zřejmě Abdeslam dopaden již dříve. Podobných chyb v koordinaci by mohlo být více. Belgie také nemá přehled o ilegálních zbraních na svém území.
5. Chybný výslech Abdeslama
Server také upozorňuje, že Abdeslam byl po svém zadržení 18. března vyslýchán pouze jednu hodinu a otázky navíc směřovaly zejména na útoky v Paříži. Důvodem mělo být jeho zranění, které utrpěl během přestřelky. Policie přitom během dřívější domovní prohlídky našla mimo jiné zbraně a rozbušky.
6. Metro jezdilo, když nemělo
Další chybou podle serveru bylo, že ačkoliv došlo po dvou výbuších na letišti k rozhodnutí jej uzavřít, vlaky i nadále jezdily. Společnost STIB-MIVB, která metro provozuje, tvrdí, že rozkaz zastavit provoz vůbec neobdržela. Zastavením provozu se mohlo zabránit třetímu výbuchu, ke kterému došlo právě v metru.
7. Špatný ‚chybějící' útočník
Předpokládalo se, že muž, který na sobě má na fotografii z letiště tmavý klobouk, je Fayçal Cheffou, kterého belgická policie nejprve zadržela a obvinila, ale následné testy DNA jeho vinu neprokázaly. Identita muže z fotografie je tak stále neznámá.
8. Zmatky ohledně vazeb na terorismus
Problémem podle serveru je i fakt, že ačkoliv mají úřady podezření na možné pachatele, nemusí existovat dost důkazů o jejich vazbách na terorismus a není tak důvod k jejich zadržení.
9. Nedostatek kamer
Server s odkazem na západní zpravodajský zdroj uvádí, že rozšířený kamerový systém mohl pomoci Abdeslama dopadnout mnohem dříve.
10. Džungle na hranicích
Abdeslam podle serveru den po útocích opustil Francii a byl mu umožněn vstup do Belgie, ačkoliv jej u hranic zadržela francouzská policie. Podle serveru neměla jeho jméno ve své databázi. Belgické úřady informace Francii poslaly až 15 minut poté. Belgické hranice jsou pak podle serveru příliš otevřené.
11. Špatná policie
Belgická policie je podle serveru podfinancována a nemá ani dostatek personálu. Je navíc značně rozštěpená.
12. Starostka Molenbeeku ignorovala varování
Starostou Molenbeeku byl 20 let Philippe Moureaux, který podpořil imigraci do této čtvrti a přehlížel místní působení salafistických kazatelů.
Jeho nástupkyní je Françoise Schepmansová, která podle deníku New York Times měsíc před útoky v Paříži obdržela od belgických bezpečnostních služeb seznam více než 80 lidí podezřelých z toho, že jsou islamistickými bojovníky.
Schepmansová ale uvedla, že sledovat možné teroristy „není její práce", a ačkoliv po útocích v Paříži belgický premiér Charles Michel uvedl, že je načase v Molenbeeku přitvrdit, Schepmansová stále trvala na tom, že v Molenbeeku je situace pod kontrolou.
Témata: terorismus, Belgie, teroristické útoky v Belgii
Související
27. srpna 2024 6:32
11. srpna 2024 18:33
21. července 2024 16:56
30. června 2024 15:45
9. června 2024 9:59
9. dubna 2024 20:09