Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak ochránit letiště před teroristy? Problémem je "insider", říká policista

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Stockholm - Ochránit letiště, tedy otevřené a "měkké" cíle, před teroristy je neobyčejně složité, přiznal švédský policejní důstojník Peter Nilsson, který stojí v čele evropské sítě Airpol.

"Základní odpovědnost za bezpečnost nese každá země sama," zdůraznil Nilsson v rozhovoru pro ČTK. Bezpečnostní opatření před útokem vypadala na letišti Zaventem podle něj podobně jako v jiných evropských zemích, Belgičané se navíc už od loňských podzimních útoků v Paříži nacházeli na vyšším stupni bezpečnostních opatření.

Přesto se dvěma sebevražedným atentátníkům - Brahimu Bakraouimu a nejspíš Najimovi Laachraouimu - útok v úterý ráno na letišti podařil. Třetí útočník z místa utekl, nevybuchlou nálož zlikvidovali pyrotechnici. Tragédie tak mohla být ještě větší.

Zdroj: YouTube

Jedním ze způsobů, jak podobné riziko omezit, je letiště zamknout a nepouštět tam nikoho bez palubní vstupenky, poznamenal dnes Nilsson s tím, že podobnou cestu v některých zemích skutečně bezpečnostní síly zvolily. "O tom je samozřejmě možné diskutovat," míní policista. Evropský přístup je ale jiný a spočívá především ve snaze útokům v dostatečném předstihu předcházet a odhalovat je ještě ve fázi přípravy.

Podle Nilssona lze nepochybně zajistit na letišti například více psů cvičených ke hledání výbušnin a dostat tam dodatečné technické prostředky a lidi. "Ale i to se dá překonat... (teroristé) se vyhodí do vzduchu ve frontě před budovou, použijí velkou bombu nastraženou v zaparkovaném vozidle," vypočetl.

"Snažíme se být o krůček před nimi," poznamenal švédský policista. Odborníci Airpolu tak nyní přemýšlí například o tom, jak včas odhalit možného komplice teroristů mezi letištním personálem či zaměstnanci tam působících společností.

Právě "insider" uvnitř letiště je velmi pravděpodobným vysvětlením, jak se teroristům podařilo loni v říjnu propašovat bombu do ruského letadla vracejícího se ze Sinajského poloostrova. Odborníci se tak snaží odhalit vzorce, které by ukazovaly na radikalizaci zaměstnanců, ale i způsoby účinné kontroly jejich možného podezřelého chování, třeba pomocí kamerových systémů.

Témata:  letiště Švédsko terorismus teroristické útoky v Belgii

Související

Aktuálně se děje

14:50

Vztahy mezi Slovenskem a Ukrajinou jsou na bodu mrazu. Přitom před Ficem šlo o blízké partnery

Vztahy mezi Ukrajinou a Slovenskem se nadále zhoršují. Obě země si v rámci narůstajícího napětí vzájemně předvolaly velvyslance, přičemž rétorika mezi jejich lídry se výrazně přiostřila. Premiér Robert Fico označil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za „nepřítele“, zatímco Kyjev na oplátku označil Fica za „hlásnou troubu Kremlu“. K nejvýraznějšímu zhoršení vztahů došlo zejména od počátku letošního roku, přestože Slovensko Ukrajinu dlouhodobě podporovalo – od Oranžové revoluce v roce 2004, přes ruskou anexi Krymu v roce 2014, až po invazi Moskvy v roce 2022.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy