Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejšpinavější místo na letišti? Mnohonásobně předčí i toalety

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Lidé si často myslí, že toalety jsou tím nejšpinavějším místem vůbec. Zejména ty veřejné, a o to hůře na místech, kudy projdou tisíce lidí z celého světa. Není proto divu, že toalety na letištích mají i přes veškerou péči nevalnou pověst. Podle vědců se ale zdaleka nejedná o to nejšpinavější místo.

Vědci z Nottinghamské univerzity provedli výzkum na mezinárodním letišti Helsinki-Vantaa a zjistili, že na letišti nejsou nejšpinavější veřejné toalety. Vyhrálo něco úplně jiného.

Výzkumníci se přitom zaměřili zejména další místa, kde se lidé něčeho dotýkají, jako jsou hračky v dětských koutcích, zábradlí, držadla na eskalátorech, opěradla na židlích, tlačítka na výtazích, platební terminály, letištní kontejnery a další místa.

Zjistili, že předměty s nejvyšším počtem bakterií jsou letištní kontejnery a plastové nádoby na odpady. Právě na těch se našlo nejvíce choroboplodných zárodků.

Na rozdíl od toalet se totiž koše či kontejnery jen málokdy dezinfikují, jejich povrch navíc bakteriím umožňuje přežít poměrně dlouhou dobu.

Vědci proto varují, že nikoliv z toalet, ale z těchto míst si lidé mohou odnést nemoci, jako chřipku, ale i zápal plic nebo různé infekce.

Témata:  letiště letectví a letadla vědci

Aktuálně se děje

14. července 2024 10:26

Netanjahu: Izrael zatím neví, jestli útok nepřežili velitelé Hamásu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na sobotní tiskové konferenci řekl, že stále není jasné, zdali se armádě při sobotním útoku v Pásmu Gazy podařilo zlikvidovat dva velitele militantního hnutí Hamás. Informoval o tom server Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy