Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Migranty nám tady nikdo vyhazovat nebude, Letiště uzavřeme stejně, jako jsme zavřeli přístavy, vzkazuje Salvini

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Itálie uzavře svá letiště pro letadla s migranty z Německa, která nebudou mít potřebná povolení, varoval dnes italský ministr vnitra Matteo Salvini. Podle agentury Reuters tak přiživil spor s Německem ohledně toho, jak si rozdělit zodpovědnost za žadatele o azyl.

Berlín a Řím pracují na dohodě, podle níž by Německo posílalo zpět do Itálie migranty, kteří tam již požádali o azyl. Dohoda však ještě nebyla podepsána. Italský list La Repubblica v sobotu napsal, že německý úřad pro uprchlíky údajně rozeslal desítky dopisů migrantům ohledně jejich plánovaného převozu zpět do Itálie prostřednictvím charterového letu.

"Pokud někdo v Berlíně nebo v Bruselu přemýšlí o tom, že do Itálie prostřednictvím nepovolených charterových letů vyhodí desítky imigrantů, pak by měl vědět, že k dispozici není a nebude žádné letiště," řekl Salvini.

"Letiště uzavřeme stejně, jako jsme zavřeli přístavy," dodal. Nynější italská vláda protiimigrační strany Liga a protestního Hnutí pěti hvězd krátce po získání důvěry zcela zavřela přístavy lodím nevládních organizací.

Zástupci německého ministerstva vnitra ani úřadu pro uprchlíky se k informacím italského deníku zatím nevyjádřili.

Šéf německého resortu vnitra Horst Seehofer minulý měsíc oznámil, že se podařilo uzavřít dohodu s Itálií a že očekává, že bude brzy podepsána. Nicméně Salvini to o den později popřel a požadoval od Německa více ústupků kromě jiného ve věci dublinského systému, podle něhož by se o migranta měl postarat ten unijní stát, jehož území bylo první, na které tato osoba vstoupila. Italská vláda chce, aby bylo zavedeno rozmisťování žadatelů o azyl po celé EU a aby byla změněna pravidla unijní operace Sophia. Podle těch stávajících mají být migranti zachránění ve Středozemním moři převezeni do Itálie.

Témata:  uprchlíci Itálie letiště Matteo Salvini

Aktuálně se děje

14. července 2024 10:26

Netanjahu: Izrael zatím neví, jestli útok nepřežili velitelé Hamásu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na sobotní tiskové konferenci řekl, že stále není jasné, zdali se armádě při sobotním útoku v Pásmu Gazy podařilo zlikvidovat dva velitele militantního hnutí Hamás. Informoval o tom server Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy