Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Autonomní internet je zatím debakl. Test způsobil v Rusku pohromu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: GOPAS

Několik ruských letišť dnes hlásilo výpadky v počítačové síti, odbavování cestujících má problémy v uralském Jekatěrinburgu, v Ufě nebo severském Salechardu. Podle moskevského rozhlasu jde nejspíš o následky nedávného testu, při němž ruské úřady prověřovaly takzvaný autonomní internet, domácí komunikační strukturu, která má být nasazena v případě odpojení země od celosvětové sítě.

Na letištích nefungoval rezervační systém a vázlo odbavování zavazadel, výpadky měly světelné informační tabule. Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy byly poruchy rozsáhlé a trvaly několik hodin.

Server Ura.ru s odvoláním na odborníky napsal, že jde pravděpodobně o následek pondělního testování systému obrany před kybernetickým útokem zvenčí.

Zákon o zřízení vnitrostátní sítě schválil ruský parlament minulý měsíc. Potřebu autonomního internetu podle ruských zákonodárců vyvolal tlak Západu a zejména údajná agresivní kybernetická strategie Spojených států. Kritici varují, že nově budovaná a státem kontrolovaná síť omezí svobodu slova a umožní cenzurním orgánům plně kontrolovat internetovou komunikaci.

Podle ruského ministerstva spojů byl pondělní test úspěšný. List Vedomosti ale napsal, že během zkoušky se nepodařilo odrazit více než polovinu simulovaných kybernetických útoků protivníka.

Témata:  Rusko internet počítače letiště PC

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války, tvrdí Orbán

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio.