Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

U Mariupolu se střílí, obě strany se obviňují z nasazení děl a minometů

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.in.ua

Kyjev - Při nových potyčkách s proruskými separatisty v okolí přístavu Mariupol zemřel jeden ukrajinský voják a pět dalších utrpělo zranění. Z porušování příměří a nasazení zakázaných zbraní se obviňují obě strany konfliktu.

Oznámil to dnes armádní mluvčí prezidentské kanceláře Oleksandr Motuzjanyk, který zároveň obvinil separatisty z porušování dohodnutého příměří i na dalších úsecích fronty, v okolí Luhanska a Doněcka, a to i s palbou z děl a minometů.

Epicentrem potyček se stala obec Šyrokyne u přístavu Mariupol, kde "nepřítel vedl bezprecedentně silné dělostřelecké ostřelování z těžkých zbraní", kdy během jediné hodiny na ukrajinské pozice dopadlo 114 dělových a stovka minometných granátů.

Separatisté naopak tvrdí, že vládní síly během uplynulých 24 hodin porušily klid zbraní v 567 případech, a to i palbou z děl ráže 152 a 122 milimetrů.

Konflikt v Donbasu si od svého propuknutí v dubnu 2014 podle odhadu OSN vyžádal přes 9500 životů - vojáků, povstalců i civilistů.

Témata:  Armáda Ukrajina Ukrajinská krize Mariupol

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.