Ukrajinská krize

Boje o Charkov

Cherson pod palbou, jsou hlášeny exploze

Svět

Z centra ukrajinského Chersonu byly dnes večer hlášeny exploze. Údery byly provedeny z ukrajinských pozic raketami Točka-U, tvrdí ruská agentura RIA Novosti. Zatím podle ní nejsou žádné informace o obětech či zraněných. Ve městě, které je obsazené ruskými silami, podle agentury platí zákaz vycházení.

Obyvatelé Buči byli zavražděni ruskými agresory (4. dubna 2022, Ukrajina).

Počet objevených těl civilistů v Kyjevské oblasti překročil 1000

Svět

V Kyjevské oblasti už bylo po stažení ruských sil objeveno více než 1000 těl civilistů, přes 420 z nich jenom ve městě Buča. Většina ze zabitých byla zastřelena, řekl dnes podle listu Ukrajinska pravda policejní šéf oblasti Andrij Něbytov. Na konci minulého týdne policie informovala o více než 900 nalezených obětech.

Ukrajinská armáda

Pokud mariupolští obránci složí zbraně, jejich životy ušetříme, říká Rusko

Svět

Pokud ukrajinští obránci přístavního města Mariupolu, kteří ještě bojují, složí zbraně, ušetří Rusko jejich životy. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany o tom dnes informovala agentura TASS. Generální štáb ukrajinské armády uvedl, že ruská armáda pokračuje v leteckých útocích na Mariupol. Obránci města ale Moskvě vzkázali, že se nevzdají a budou Mariupol bránit dál.

Obyvatelé Buči byli zavražděni ruskými agresory (4. dubna 2022, Ukrajina).

V Buči se podle starosty našla těla už 403 lidí

Svět

Starosta města Buča nedaleko Kyjeva Anatolij Fedoruk dnes informoval, že úřady doposud objevily těla 403 lidí, o nichž se domnívají, že je zabili ruští vojáci za dobu, co oblast okupovali. Podle agentury Reuters dodal, že počty takto nalezených těl stále rostou.

Ukrajinský útok na ruskou výsadkovou loď Saratov

Kolik Rusové kvůli válce dluží Ukrajině? Zatím 9,6 bilionu korun

Byznys

Za půldruhého měsíce válčení na Ukrajině pochopitelně závratně narostly ekonomické škody, které tragédie přináší. Vedle ztrát na životech zejména civilního ukrajinského obyvatelstva, které nelze vyčíslit, jsou pochopitelně druhořadé. Nicméně stojí za zajímavost je vyčíslit. Kolik tedy Rusové vlastně kvůli válce už Ukrajině dluží?

soudy

Za zapojení do bojů na Ukrajině mezi separatisty dostal muž od soudu 20 let vězení

Domov

Za zapojení do bojů na Ukrajině v řadách separatistů mezi lety 2016 a 2020 dnes pražský městský soud potrestal Alojze Poláka 20 lety vězení. Muž je stíhán jako uprchlý. Obžaloba tvrdí, že jako odstřelovač zabil minimálně čtyři příslušníky ukrajinských vládních jednotek, Polákovi kvůli tomu hrozí výjimečný trest. Podle dnešního rozsudku se ale neprokázalo, že by muž někoho usmrtil.

Vladimír Putin

Představitelé Západu varují, válka na Ukrajině může pokračovat ještě dlouho

Svět

Mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby ve středu upozornil, že kvůli rozhodnutí Ruska soustředit se ve válce na Ukrajině na bojové operace na východě země se konflikt může protáhnout. Také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že válka může trvat dlouho a ruský prezident Vladimir Putin podle něho nezměnil nic na svém cíli ovládnout celou Ukrajinu.

Ilustrační foto

Byznys

Odpojení Česka od ruských energií by každého z nás stálo průměrně 7600 korun

V případě úplného embarga na dovoz ruských energií, zejména plynu a ropy, do zemí Evropské unie by Česko patřilo mezi ekonomicky vůbec nejvíce zasažené země. Embargo by však i tak bylo zvládnutelné, jelikož by českou ekonomiku připravilo o zhruba jedno procento jejího celkového ekonomického výkonu. Informuje Lukáš Kovanda.

Americká společnost Maxar zveřejnila satelitní snímek ukrajinského města Buča z 31. března, na kterém je patrný asi 15 metrů dlouhý příkop v areálu místního kostela svatého Ondřeje; zde se později našel masový hrob.

Snímky Maxar z Buče ukazují příkop na místě, kde se našel masový hrob

Svět

Americká společnost Maxar zveřejnila satelitní snímek ukrajinského města Buča z 31. března, na kterém patrný asi 15 metrů dlouhý příkop v areálu místního kostela svatého Ondřeje; zde se později našel masový hrob. Maxar tvrdí, že na snímku z 10. března jsou patrné zemní práce v areálu kostela, uvedla agentura Reuters a stanice BBC na svém webu s tím, že nemohly pravost snímků ověřit.

Vladimír Putin

CNN: Putin se bude snažit ovládnout východ Ukrajiny do 9. května

Svět

Rusko přehodnotilo svoji vojenskou strategii na Ukrajině a soustředí se na ovládnutí východu země včetně oblasti Donbasu do začátku května, uvedla stanice CNN s odvoláním na nejmenované americké činitele obeznámené s informacemi amerických tajných služeb. Podle jednoho ze zdrojů stanice se toho ruský prezident Vladimir Putin bude snažit dosáhnout do 9. května, kdy se v Rusku slaví konec druhé světové války neboli Den vítězství.

Boje o Charkov

Ukrajinci osvobodili Kyjevskou oblast, v Buči bylo pohřbeno 280 těl do jam

Svět

Ukrajinské síly získaly zpět kontrolu nad celou Kyjevskou oblastí a osvobodili ji od Rusů. Oznámila to dnes na facebooku náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. V osvobozeném městě Buča muselo být do společných hrobů uloženo 280 těl, řekl agentuře AFP tamní starosta. Poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč už předtím oznámil, že v oblasti bylo osvobozeno více než 30 obcí.

Volodymyr Zelenskyj

Svět

Zelenskyj: Rusko chystá nové útoky v Donbase a Charkově

Ruské jednotky se pomalu, ale viditelně stahují ze severu Ukrajiny, situace na východě země však podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zůstává velmi vážná. Rusko podle jeho nočního vyjádření chystá nové vojenské údery na Donbasu a Charkově. V rozhovoru s televizí Fox News pak Zelenskyj řekl, že Ukrajina nepřijme jiný výsledek války než vítězství a není ochotna vyměnit část svého území za mír s Ruskem.

Česká armáda na akci Bahna. Autor: nadporučice Lucie Masaříková

USA pošlou další pomoc Ukrajině, se spojenci pracují na předání tanků

Svět

Spojené státy pošlou Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě 300 milionů dolarů (6,6 miliardy korun). Jedná se o bezpilotní prostředky nebo naváděné střely, informovala dnes agentura Reuters. Podle deníku The New York Times Washington pracuje se spojenci na předání Ukrajině tanků sovětského původu. Takové má ve výzbroji i česká armáda.

Aktuálně se děje

14. července 2024 21:40

Biden nařídil rychlé a důkladné vyšetřování atentátu. Američany vyzval k jednotě

Americký prezident Joe Biden si přeje, aby vyšetřování sobotního atentátu na Donalda Trumpa pod taktovkou FBI bylo rychlé a důkladné. Řekl to v neděli podle agentury AP a stanice BBC. Apeloval také na prověření a zvýšení bezpečnostních opatření na některých nadcházejících akcích. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy