Ruská armáda dnes v Mariupolu použila blíže neupřesněnou chemickou zbraň. Oznámil to pluk Azov, který obklíčené město na jihovýchodě Ukrajiny brání. Ukrajinské úřady informaci dosud nepotvrdily, média nicméně v průběhu dne varovala, že proruští separatisté chemický útok zvažují.
"Ruská okupační vojska použila proti ukrajinským vojákům a civilistům ve městě Mariupol jedovatou látku neznámého původu, kterou shodila z nepřátelského bezpilotního letounu," uvedl pluk Azov na komunikační platformě Telegram. Oběti chemického útoku mají podle něj potíže s dýcháním a pohybem.
Ukrajinská veřejnoprávní televize Suspilne připomíná, že zpráva není potvrzená z oficiálních zdrojů. Ukrajinská armáda nicméně dříve uváděla, že pravděpodobnost útoku ruského chemickými zbraněmi je "velmi vysoká".
Mariupol je v ruském obležení už více než 40 dní a město je zdevastované ruským ostřelováním. Podle starosty zde v důsledku ruského ostřelování zemřelo nejméně 10.000 civilistů.
Ukrajinská agentura Unian dnes odpoledne napsala, že mluvčí ministerstva obrany samozvané Doněcké lidové republiky Eduard Basurin řekl, že separatisté zvažují chemický útok na metalurgický závod Azovstal, v němž jsou ukrajinští vojáci. Basurin podle ní řekl, že nemá smysl zaútočit na opevnění Azovstal tradičním způsobem a že je třeba se "obrátit na chemické jednotky".
USA a Británii znepokojují zprávy o údajném chemickém útoku v Mariupolu
Spojené státy a Británie vyjádřily znepokojení nad zprávami o údajném chemickém útoku ruské armády v Mariupolu. Použití jedovaté látky proti ukrajinským obráncům obléhaného města však američtí ani britští představitelé nebyli schopni potvrdit. Západní státy dříve varovaly Moskvu před vážnými důsledky, pokud ve válce na Ukrajině použije chemické zbraně nebo jiné zbraně hromadného ničení. Ukrajinské ministerstvo obrany prověřuje informace o použití chemických zbraních v Mariupolu. Mohlo ale jít o fosforovou munici, připustila náměstkyně ministra Hanna Maljarová. Použití chemických zbraní popřel Eduard Basurin, mluvčí proruských separatistů, kteří se podílejí na obléhání Mariupolu.
Ukrajinský pluk Azov, který obklíčené město na jihovýchodě Ukrajiny brání, sdělil, že ruská armáda v pondělí večer v Mariupolu použila blíže neupřesněnou "jedovatou látku neznámého původu" shozenou na obránce města z nepřátelského dronu. Oběti mají podle něj potíže s dýcháním a pohybem.
Rusové údajně použili chemickou zbraň nad ocelárnou Azovstal, kterou stále brání ukrajinští obránci z pluku Azov. "Pokud jde o praktickou stránku útoku, (škoda) není velká. Tři lidé mají jasné příznaky otravy bojovými chemickými látkami, ale bez katastrofálních následků," uvedl velitel pluku Andrij Bileckyj na twitteru. "Chemický útok v Mariupolu znamená jen jedno: Rusové nejsou s to dobýt Mariupol a (přemoci) jeho ukrajinské obránce. Nezbývá jim nic jiného, než nevybíravě používat zakázané zbraně," dodal.
"Informaci (že Rusové použili chemické zbraně) momentálně prověřujeme. Snažíme se zjistit, co to bylo," řekla náměstkyně ukrajinského ministra obrany Maljarová. "Podle předběžných údajů lze předpokládat, že šlo spíše o fosforovou munici. Definitivní oficiální informaci sdělíme později," dodala podle listu Ukrajinska pravda.
Zápalná munice založená na bílém fosforu se podle dostupných informací začala používat již za první světové války, uplatnila se ale i v dalších konfliktech 20. a 21. století. Mezinárodní úmluvy zakazují záměrné použití zápalné munice proti civilním cílům, respektive zápalných bomb proti vojenským cílům v civilních oblastech či v oblastech se soustředěním civilistů. Bílý fosfor však není na seznamu chemických zbraní.
Mluvčí Pentagonu John Kirby v prohlášení citovaném agenturou AP uvedl, že USA zprávu o chemickém útoku potvrdit nemohou. Upozornil však na přetrvávající obavy americké administrativy, že Rusko použije na Ukrajině "různé prostředky k potlačování nepokojů, včetně slzného plynu smíchaného s chemickými látkami".
"Naléhavě spolupracujeme s partnery na ověření detailů," napsala na twitteru britská ministryně zahraničí Liz Trussová v reakci na zprávy o možném chemickém útoku v Mariupolu. "Jakékoli použití takových zbraní by bylo bezohlednou eskalací tohoto konfliktu," dodala.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na dnešek ve svém pravidelném videoprojevu uvedl, že ruské síly mohou na Ukrajině použít chemické zbraně. Neřekl ale, že již byly použity. Poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč v reakci na tvrzení pluku Azov uvedl, že informace o údajném chemickém útoku se prověřují.
Ukrajinská agentura Unian v pondělí napsala, že mluvčí ministerstva obrany samozvané Doněcké lidové republiky Eduard Basurin řekl, že separatisté zvažují chemický útok na metalurgický závod Azovstal, v němž se ukrývají ukrajinští vojáci. Řekl také, že nemá smysl útočit na opevnění Azovstal tradičním způsobem a že je třeba se "obrátit na chemické jednotky". Že by separatisté chemické zbraně už použili, ale Basurin popřel.
USA nepotvrdily použití chemických zbraní v Mariupolu, situaci sledují
Spojené státy nejsou v pozici, aby mohly potvrdit zprávy o použití chemických zbraní na Ukrajině, mají však důvěryhodné informace o tom, že by je Rusko mohlo nasadit při své očekávané nové ofenzivě na východě země, řekl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes uvedla, že situaci na Ukrajině bedlivě monitoruje, použití chemických zbraní přitom explicitně nepotvrdila ani nevyvrátila.
Ukrajinské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že prověřuje informace o použití chemických zbraních v Mariupolu. Ukrajinský pluk Azov, který obklíčené město brání, totiž sdělil, že ruská armáda v pondělí večer v Mariupolu použila blíže neupřesněnou "jedovatou látku", kterou shodila na obránce města z dronu. Oběti měly potíže s dýcháním a pohybem.
Blinken dnes odmítl tyto informace potvrdit, nevyloučil však podobnou možnost do budoucna a řekl, že by ruské jednotky mohly použít "různé látky určené na rozhánění davů, zejména slzný plyn smíchaný s chemickými činidly" proti ukrajinským bojovníkům, kteří stále brání Mariupol.
"Budeme tyto informace sdílet s Ukrajinou a jsme v přímém kontaktu s našimi partnery, abychom zjistili, co se právě děje, je to skutečně předmětem našich obav," dodal šéf americké diplomacie.
OPCW dnes uvedla, že je znepokojena nepotvrzenými zprávami o použití chemických zbraní v Mariupolu a že situaci pozorně monitoruje. Mluvčí organizace rovněž dodal, že OPCW má i přes boje nadále svoje pozorovatele u všech nahlášených chemických závodů na Ukrajině.
USA varují před možností ruského útoku chemickými zbraněmi již několik týdnů. Moskva krátce po začátku války přišla s nepodloženými tvrzeními, že USA na Ukrajině vyvíjely chemické a biologické zbraně, podle Washingtonu si tím připravovala půdu pro případně pozdější ospravedlnění vlastního použití chemických zbraní v konfliktu.
Témata: válka na Ukrajině, Ukrajinská krize, Mariupol
Související
16. ledna 2025 15:52
16. ledna 2025 10:28
15. ledna 2025 16:03
15. ledna 2025 11:01
13. ledna 2025 12:28