Atény - Další humanitární organizace se připojily k bojkotu kvůli nesouhlasu s dohodou Turecka a EU. V Řecku zatím roste napětí, z uprchlických táborů je hlášeno několik protestů.
Dohoda mezi EU a Tureckem o vracení migrantů, která začala platit v neděli, předpokládá, že běženci, kteří připlují z Turecka a v Řecku nepodají žádost o azyl nebo jejichž žádost nebude kladně vyřízena, budou vráceni do Turecka. EU má za to přijmout stejný počet lidí s nárokem na azyl z Turecka.
V Idomeni, kde se tísní na 13.000 lidí, někteří migranti v úterý večer odmítali jídlo a bránili v jeho distribuci. "Když nebudeme moci odsud odejít, tak tu chceme všichni zemřít," oznámili.
Běženci také opět blokovali tamní železniční trať mezi Řeckem a Makedonií, po níž přivezly řecké dráhy staré spací vozy, v nichž může složit hlavu na 250 lidí.
K úternímu oznámení UNHCR a Lékařů bez hranic (MSF), že omezí své aktivity v Řecku, se dnes připojily další dvě organizace - Mezinárodní záchranný výbor (IRC) a nevládní norská uprchlická rada. Protestují tak proti tomu, že po dohodě EU s Tureckem se z přijímacích zařízení stala "zadržovací centra", která běženci nesmí opustit. UNHCR v úterý oznámil, že přestane uprchlíky do těchto center z pobřeží převážet.
Napětí mezi uprchlíky v Řecku roste i proto, že zatím není jisté, kdy začne jejich vracení do Turecka. Od neděle jsou běženci drženi v hotspotech. Podle řeckých úřadů ale ještě nejsou dořešeny všechny legální a praktické otázky dohody.
Řecko totiž nemá dostatek úředníků na vyhodnocování žádostí o azyl, měly by jim přijet posily z dalších zemí EU. Pomoc nabídla dvacítka zemí, včetně ČR.
Podle UNCHR v zemi není ani dostatečná a adekvátní ubytovací kapacita pro žadatele o azyl. V Řecku je nyní na 52.000 uprchlíků.
Související
12. srpna 2024 17:15
29. června 2024 21:39
19. června 2024 15:44
14. června 2024 17:03
13. června 2024 19:50
24. května 2024 14:13