Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vyhne se první český džihádista trestu? Známý advokát promluvil

Advokát Tomáš Sokol
Advokát Tomáš Sokol
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha – Před nedávnem médii proletěla zpráva, že byl chycen první Čech, který se chtěl přidat k Islámskému státu. Honza S. (21) se měl turecké policii přiznat, že plánuje přechod do Sýrie. Turci ho však poslali domů, kde na něj byla uvalena vazba. Přesto, že mu hrozí až 15 za mřížemi, by se však mohl spravedlnosti vyhnout.

Honza S. je obviněný z pokusu o teroristický útok, hrozí mu pět až 15 let vězení. Sousedi a známí se shodují na tom, že jednadvacetiletý Honza ze Spáleného Poříčí byl tichý a samotářský chlapec, který trávil většinu času hraním počítačových her. Nadřízení o něm mluví jako o podivínovi, ale spolehlivém zaměstnanci. Jak ho mohlo napadnout odcestovat do Sýrie, nikdo nechápe.

Nikdy se prý ani nezajímal o náboženství. Jak ho mohlo napadnout odcestovat do Sýrie, nikdo nechápe. Jan podle kolegů neuměl ani anglicky. Je pro ně záhadou, jak se mohl zradikalizovat. Na sociálních sítích po něm ale zůstala výrazná stopa. Na Twitteru sledoval arabské zpravodajské kanály, sám na něj nepřispíval.

Jeho případ je zajímavý i proto, že jde o první takový případ v Česku, soudy ani policie zatím nic podobného neřešily. Známý advokát Tomáš Sokol proto upozorňuje, že odsouzení „českého džihádisty" může být obtížné.

„V řadě případů lze z důkazů úmysl dovodit vcelku snadno, v některých případech se o to dokonce soudy pokoušejí i bez důkazů. Pravda ale je ta, že chytit někoho někde na nádraží nebo letišti či v přístavu s kufrem v ruce a prokázat mu, že i s tím kufrem mířil k nějakým zločincům může být dost problém," uvedl pro server expres.cz.

Pokud tedy nebyl Čech chycen doslova s kulometem v kufru a s náborovým letákem, adresou a pokyny kdy a kam se hlásit, může být shánění usvědčujících důkazů obtížné.

Otázkou podle něj také je, zda IS vlastně naplňuje znaky organizované zločinecké skupiny stanovené českou legislativou. Poukazuje, že obecně se sice o vrazích z IS říká, že jde o organizovanou skupinu, ale u soudu to musí být prokázáno jinak, než na základě novinových článků.

Zběhlý právník také upozorňuje, že by Jan S. přece jen mohl spravedlnosti uniknout. „Dost pochybuji o plné příčetnosti člověka, který by vážně jel přes půl světa aby se připojil k partě nějakých hrdlořezů. Předpokládám, že obviněný bude podroben psychiatrickému vyšetření. Z něhož pak může vzejít i závěr, že vlastně ani pořádně nevěděl, co chce, ale to už předbíhám událostem," dodal Sokol pro server.

Témata:  Islámský stát Tomáš Sokol

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.