Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vyhne se první český džihádista trestu? Známý advokát promluvil

Advokát Tomáš Sokol
Advokát Tomáš Sokol
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha – Před nedávnem médii proletěla zpráva, že byl chycen první Čech, který se chtěl přidat k Islámskému státu. Honza S. (21) se měl turecké policii přiznat, že plánuje přechod do Sýrie. Turci ho však poslali domů, kde na něj byla uvalena vazba. Přesto, že mu hrozí až 15 za mřížemi, by se však mohl spravedlnosti vyhnout.

Honza S. je obviněný z pokusu o teroristický útok, hrozí mu pět až 15 let vězení. Sousedi a známí se shodují na tom, že jednadvacetiletý Honza ze Spáleného Poříčí byl tichý a samotářský chlapec, který trávil většinu času hraním počítačových her. Nadřízení o něm mluví jako o podivínovi, ale spolehlivém zaměstnanci. Jak ho mohlo napadnout odcestovat do Sýrie, nikdo nechápe.

Nikdy se prý ani nezajímal o náboženství. Jak ho mohlo napadnout odcestovat do Sýrie, nikdo nechápe. Jan podle kolegů neuměl ani anglicky. Je pro ně záhadou, jak se mohl zradikalizovat. Na sociálních sítích po něm ale zůstala výrazná stopa. Na Twitteru sledoval arabské zpravodajské kanály, sám na něj nepřispíval.

Jeho případ je zajímavý i proto, že jde o první takový případ v Česku, soudy ani policie zatím nic podobného neřešily. Známý advokát Tomáš Sokol proto upozorňuje, že odsouzení „českého džihádisty" může být obtížné.

„V řadě případů lze z důkazů úmysl dovodit vcelku snadno, v některých případech se o to dokonce soudy pokoušejí i bez důkazů. Pravda ale je ta, že chytit někoho někde na nádraží nebo letišti či v přístavu s kufrem v ruce a prokázat mu, že i s tím kufrem mířil k nějakým zločincům může být dost problém," uvedl pro server expres.cz.

Pokud tedy nebyl Čech chycen doslova s kulometem v kufru a s náborovým letákem, adresou a pokyny kdy a kam se hlásit, může být shánění usvědčujících důkazů obtížné.

Otázkou podle něj také je, zda IS vlastně naplňuje znaky organizované zločinecké skupiny stanovené českou legislativou. Poukazuje, že obecně se sice o vrazích z IS říká, že jde o organizovanou skupinu, ale u soudu to musí být prokázáno jinak, než na základě novinových článků.

Zběhlý právník také upozorňuje, že by Jan S. přece jen mohl spravedlnosti uniknout. „Dost pochybuji o plné příčetnosti člověka, který by vážně jel přes půl světa aby se připojil k partě nějakých hrdlořezů. Předpokládám, že obviněný bude podroben psychiatrickému vyšetření. Z něhož pak může vzejít i závěr, že vlastně ani pořádně nevěděl, co chce, ale to už předbíhám událostem," dodal Sokol pro server.

Témata:  Islámský stát Tomáš Sokol

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 19:39

Papež František je v kritickém stavu. Dostává krevní transfúze

Papež František (88) nadále bojuje s dvojitou pneumonií a chronickou bronchitidou, jeho stav se však zhoršil. Vatikán v sobotu večer oznámil, že pontifik „trpí více než včera“ a musel podstoupit krevní transfúze kvůli trombocytopenii spojené s anémií. Podle serveru Sky News je nyní v kritickém stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.