Berlín - Průzkum mezi běženci v Německu ukázal, že se většina z nich hlásí k demokratickému uspořádání státu, podporuje sekularismus a chce se integrovat do společnosti. Zároveň však mnozí z nich volají po silném politickém vůdci. Hodnotový žebříček migrantů se paradoxně shoduje s politikou, kterou hlásá antiuprchlická Alternativa pro Německo (AfD).
V průzkumu, který mezi běženci provedla berlínská Vysoká škola médií, komunikace a hospodářství (HMKW) a jehož výsledky představil deník Die Welt, uvedlo 86 procent dotázaných, že považuje demokracii za nejlepší možnou formu vlády. Podle autorů průzkumu ale mají běženci zřejmě odlišné mínění než většinová německá společnost o tom, co demokracie znamená.
Pro 64 procent dotázaných je totiž nejdůležitější zachování pořádku, a to i za cenu použití násilí. Stejné množství lidí se vyslovilo i pro silného politického vůdce, který řídí zemi v zájmu většiny. Jen třetina považuje za přípustné, aby si umělci dělali z vládních politiků legraci.
"Žebříček hodnot uprchlíků se v základních bodech podobá tomu, jaký zastávají příznivci AfD," uvedl vedoucí průzkumu Roland Freytag. Kromě politických postojů mají uprchlíci podobný postoj jako příznivci AfD i k homosexualitě, když nesouhlasí s tím, aby gayové a lesby dávali svou orientaci veřejně najevo.
Mezi běženci převažují stoupenci sekulárního státu. Podle 87 procent je víra osobní záležitostí jednotlivce a náboženství by mělo být odděleno od státu. Dvě třetiny nemají problém s konzumací alkoholu, což například islám zakazuje.
Sedm z deseti dotázaných předpokládá, že v Německu zůstane navždy, a proto mají zájem získat dobrou pracovní kvalifikaci a naučit se jazyk. "Výuka němčiny má pro většinu uprchlíků nejvyšší prioritu," uvedl Freytag.
Témata: Německo, uprchlíci, Alternativa pro Německo (AfD)
Související
13. dubna 2025 14:12
1. dubna 2025 15:27
4. března 2025 14:47
4. března 2025 11:52
3. března 2025 14:51