Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Naléty v Jemenu si vyžádaly život devíti civilistů

Vlajka Jemenu
Vlajka Jemenu
Foto: Pixabay

Saná – Agentura Reuters informovala o tom, že při leteckém úderu, který měly nejspíš na svědomí letouny arabské koalice vedené Saúdskou Arábií, dnes východně od jemenského Saná zahynulo devět civilistů.

Od soboty jde již od třetí podobný útok, jehož terčem se stali civilisté. Nálet zasáhl dům místního vůdce šíitských povstalců, kteří bojují proti jemenské vládě. Velitel nebyl doma, zemřel však jeho otec a dalších osm členů jeho rodiny.

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) v pondělí informovala o náletu, který zasáhl jednu z nemocnic podporovanou MSF. O život přišlo 11 lidí. Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) se v sobotu terčem jiného leteckého úderu stala škola. Zemřelo 10 dětí.

Konflikt v Jemenu začal v roce 2014, když šíité obsadili Saná a postupovali dále na jih. Loni do bojů vstoupila arabská koalice. Boje si vyžádaly přes 6500 mrtvých, z nichž polovina byli civilisté. Vyvolaly také humanitární krizi a vyhnaly z domovů na 2,8 milionu lidí.

Témata:  Jemen Lékaři bez hranic

Související

Aktuálně se děje

13. února 2026 18:55

Česko slaví druhé zlato z italské olympiády. Jílek ho přidal ke stříbru

Bylo jasné před touto olympiádou v Miláně a Cortině d'Ampezzo, že teprve devatenáctiletý český rychlobruslařský talent Metoděj Jílek bude patřit mezi největší medailové naděje české olympijské výpravy. A tyto předpovědi se vyplňují do puntíku. Po stříbru na pěti kilometrech získává na svých prvních olympijských hrách i zlato po dalším fenomenálním výkonu na desetikilometrové trati.

Zdroj: David Holub

Další zprávy

Volodymyr Zelenskyj na MSC

Významný moment pro Česko: Zelenskyj na MSC poděkoval Pavlovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na bezpečnostní konferenci v Mnichově s projevem, ve kterém se zaměřil na paralely mezi současnou ruskou agresí a historickými událostmi 20. století. Varoval, že ruský prezident Vladimir Putin se pokouší o scénář velmi podobný tomu z roku 1938. Podle Zelenského doufá Kreml v to, že si podmaní část Ukrajiny stejně, jako tehdy nacistický diktátor Adolf Hitler získal část Československa díky Mnichovské dohodě.