Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jednání Kerryho s Lavrovem o Sýrii je u konce. Výsledek je nulový

John Forbes Kerry, americký politik, a od 1. února 2013 ministr zahraničí Spojených států.
John Forbes Kerry, americký politik, a od 1. února 2013 ministr zahraničí Spojených států.
Foto: usa.gov

Ženeva - Spojené státy a Rusko na svém pátečním jednání v Ženevě nedosáhly žádného významného průlomu, pokud jde o vojenskou spolupráci obou zemí a ukončení násilností v Sýrii.

Americký ministr zahraničí John Kerry i jeho ruský protějšek Sergej Lavrov se na závěr více než devítihodinového jednání shodli, že je třeba ještě vyřešit mnoho témat. Na detailech budou v příštích dnech v Ženevě pracovat týmy z obou stran, uvedla dnes agentura Reuters.

"Jsme blízko. Nechceme ale mít jen tak nějakou dohodu," uvedl Kerry. "Chceme něco efektivního, co pomůže Syřanům, pomůže ke stabilitě a bezpečnosti v regionu a co nás přivede k jednacímu stolu tady v Ženevě, aby bylo dosaženo politického řešení (situace v Sýrii)," uvedl Kerry.

"Pokračovali jsme v našem úsilí snížit počet oblastí, ve kterých nám chybí porozumění a důvěra. A to je úspěch," doplnil amerického ministra jeho ruský protějšek. "Vzájemná důvěra se zvyšuje s každým setkáním," dodal Lavrov.

Rozhovory mezi Spojenými státy a Ruskem se uskutečnily již několikrát, v posledních týdnech je ale zkomplikovaly nové syrské vládní útoky na opoziční skupiny a rovněž ofenziva, kterou režim za pomoci Moskvy vede v Halabu. Toto město je rozděleno na část, kterou ovládá vláda, a na část, kterou mají pod kontrolou povstalci.

Témata:  Sergej Lavrov John Kerry Sýrie

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

Amerika není oběť. Trump lže a svět za to platí

Šéf Bílého domu Donald Trump ve středu opět vystoupil s projevem, kterým ještě hlouběji podkopal vztahy s nejbližšími spojenci Spojených států. Obchodní válka oficiálně začala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Ilustrační foto

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.