Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tajemství Tutanchamonovy hrobky: Co ukrývá?

Egypt
Egypt
Foto: Pixabay

Káhira - Záhada, která trápí archeology po mnohá desetiletí, je nejspíš blízko svému odhalení. Egyptský ministr pro historické památky Mahmúd El Damátí potvrdil, že poslední průzkumy prokázaly existenci dalších dvou místností v hrobce faraóna Tutanchamona. Podle jedné z teorií by mohly skryté místnosti obsahovat mumii nejkrásnější egyptské královny Nefertiti, jejíž osud je egyptologům zatím neznámý.

Existenci ukrytých místností se podařilo prokázat až po dlouhých 94 letech od objevení hrobky faraona Tutanchamona, Damátí ve čtvrtek potvrdil existenci skrytých prostor a posílil tak tvrzení egyptologa Nicholase Reevese, že by se mohlo jednat o hrobku královny Nefertiti. Pokud by se tato teorie potvrdila, jednalo by se o nejvýznamnější egyptský objev posledního století.

Za dvěma zdmi jsou podle předběžných rentegenových průzkumů skryté prostory, které ale nejsou zcela prázdné. Damátí potvrdil, že výsledky prokázaly přítomnost kovových a organických materiálů. Podle něj je v místnosti s největší pravděpodobností pohřben někdo z královské rodiny, ale odmítl spekulovat, zda by se mohlo jednat o královnu Nefertiti.

Nefertiti byla podle posledních teorií hlavní manželkou krále Achnatona a je také považována za nevlastní matku krále Tutanchatona. Žila ve 14. století před naším letopočtem a stala se symbolem egyptské krásy především kvůli nezvykle jemným rysům v obličeji, které kontrastovaly s podobou jejího manžela. Podobu Nefertity zachycuje její busta, která je vystavena v berlínském muzeu. Její jméno je synonymem krásy nejen kvůli bustě, ale také proto, že hieroglyf "nfr" znamená "krásný".

Hrobku krále Tutanchamona objevil v roce 1922 Howard Carter a Douglas Berry. Objev byl významný především tím, že se jednalo o neporušenou hrobku, která zůstala skryta před zraky novodobých vykradačů hrobů.

Existuje rozšířený omyl, že hrobka nebyla nikdy vykradena, ale jsou důkazy, že i zde byli nezvaní hosté. Přiliš mnoho věcí si ale neodnesli a za vlády Ramesse VI. byla hrobka znovu zapečetěna. Podařilo se tak získat velké množství neporušených pohřebních předmětů včetně světoznámé pohřební zlaté masky, která je vystavena v Egyptském muzeu v Káhiře.

Nyní se diskutuje o tom, jak se bude postupovat při odhalování tajemství skrytých místností. "Musíme najít způsob, jak ochránit hrobku krále Tutanchamona. Znamená to, že budeme kopat ze shora, ze spod nebo ze strany? To nevíme," sdělil Damátí v říjnu CNN.

Témata:  Egypt

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 15:08

Vánoční strom pro Staroměstské náměstí je na cestě. Kde ho Praha vzala?

Už za týden začnou vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze, ale přípravy na ně jsou samozřejmě již nějaký čas v plném proudu. Vánoční strom si hlavní město vybralo již v říjnu, kdy o volbě informovala městská firma Technologie hlavního města Prahy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy