Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzský magazín Charlie Hebdo satirickým obrázkem rozzlobil Italy

Itálii postihlo zemětřesení o síle 6,2 stupně
Itálii postihlo zemětřesení o síle 6,2 stupně
Foto: Profimedia

Řím – Od satirického obrázku francouzského časopisu Charlie Hebdo, který ve svém posledním vydání karikoval nedávné zemětřesení v Itálii, se dle agentury ANSA distancovalo francouzské velvyslanectví v Římě. Četné kritické reakce na sociálních sítích vyvolal obrázek, na němž jsou oběti katastrofy srovnávány s italskými těstovinami. Mnohé z těchto reakcí to označují za neúctu k téměř třem stovkám obětí.

Francouzská ambasáda v Římě k tomu uvedla, že „obrázek v Charlie Hebdo absolutně nevyjadřuje pozici Francie". Velvyslanectví také označilo zemětřesení ve střední Itálii z minulého týdne, které si vyžádalo 293 obětí a skoro čtyři stovky zraněných, za "obrovskou tragédii".

Na obrázku (zde), který byl otištěn v posledním vydání časopisu Charlie Hebdo, je nakreslen zakrvácený muž a žena a nad nimi jsou nápisy druhů italských těstovin penne. Vedle nich leží ve vyskládaných troskách zakrvácené oběti, nad nimiž je nápis lasagnes.

Pod obrázkem je podepsán kreslíř Felix a je doplněn textem: „"Na 300 osob zemřelo při zemětřesení v Itálii. Zatím se neví, zda zemětřesení před tím, než udeřilo, vykřiklo „Alláhu akbar".

Obrázek zéměř okamžitě vyvolal ostré reakce na sociálních sítích, objevilo se třeba heslo #IononsonoCharlie (Nejsem Charlie). Odkazuje na teroristický čin z loňského ledna, kdy islámští radikálové postříleli v Paříži v budově týdeníku Charlie Hebdo a jejím okolí 12 lidí. Lidé pak vyjadřovali solidaritu heslem "Je suis Charlie" (Jsem Charlie).

„Jak je možné dělat satiru na mrtvé? Satira je satirou, když člověka rozesměje, ale v tomto případě si myslím, že není nikdo, kdo by se jí mohl smát," komentoval obrázek starosta zemětřesením zasaženého města Amatrice Sergio Pirozzi.

Témata:  zemětřesení v Itálii Charlie Hebdo

Související

Aktuálně se děje

27. října 2025 10:18

26. října 2025 19:32

Harrisová připustila chybu. Biden měl z voleb odstoupit dříve, naznačila

Bývalá americká viceprezidentka Kamala Harrisová připustila, že se měla už dříve pokusit přesvědčit Joea Bidena, aby nekandidoval na druhé funkční období v Bílém domě. Harrisová nakonec byla soupeřkou Donalda Trumpa v loňské prezidentské volbě, ale neuspěla. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Francouzská policie

Zloději šperků z Louvru byli zatčeni

Francouzské policii se podařilo zadržet podezřelé v souvislosti s drzou loupeží francouzských korunovačních klenotů z muzea Louvre. Pařížská prokuratura potvrdila, že jednoho ze zadržených se podařilo dopadnout ve chvíli, kdy se snažil opustit zemi. Zloději minulý týden provedli denní přepadení Galerie Apollóna v Louvru, odkud během pouhých několika minut utekli se šperky v hodnotě desítek milionů eur.