reklama

Epicentrum zemětřesení, jehož ohnisko bylo v hloubce deseti kilometrů, se nacházelo ve městě Barberino del Mugello v centrální části pohoří Apeniny. Chvění půdy však bylo cítit ve všech okolních městech včetně Florencie. Podle listu Corriere della Serra vyběhly tisíce lidí ze svých domovů a kvůli obavám z následných otřesů strávily zbytek deštivé noci na ulici.

Jeden z místních představitelů uvedl, že některé budovy mají narušenou statiku. Italské deníky zveřejnily fotografie, na nichž je vidět prasklina ve zdi kostela svatého Silvestra v Barberino del Mugello. Odborníci rovněž pozorují slavnou kupoli florentské katedrály Santa Maria del Fiore, v níž jsou čtyři praskliny už z dávných časů, jež se kontrolují po každém zemětřesení.

Úřady v oblasti preventivně přerušily provoz vlaků, včetně vysokorychlostní dráhy. Po několika hodinách se soupravy začaly znovu dávat do pohybu, většina spojů však nabírá mnohahodinové zpoždění.

V Itálii je seismická aktivita poměrně častá vzhledem k tomu, že Itálie leží mezi africkou a euroasijskou zemskou deskou. Za posledních deset let Itálie zažila dvě ničivá zemětřesení, při kterých zemřely stovky lidí.

reklama