Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemětřesení způsobilo paniku ve Florencii, lidé nocovali v dešti na ulici

Seismograf, ilustrační fotografie
Seismograf, ilustrační fotografie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Sever Toskánska nedaleko Florencie dnes kolem půl páté ráno zasáhlo zemětřesení o síle 4,8 stupně. S odkazem na americký geologický ústav USGC o tom informovala agentura Reuters. Větší škody ani zranění nejsou hlášeni, úřady ale sledují statiku desítek domů a památek a preventivně uzavřely v regionu školy. Živel také na několik hodin přerušil vlakovou dopravu, která už se ale pomalu vrací k normálu.

Epicentrum zemětřesení, jehož ohnisko bylo v hloubce deseti kilometrů, se nacházelo ve městě Barberino del Mugello v centrální části pohoří Apeniny. Chvění půdy však bylo cítit ve všech okolních městech včetně Florencie. Podle listu Corriere della Serra vyběhly tisíce lidí ze svých domovů a kvůli obavám z následných otřesů strávily zbytek deštivé noci na ulici.

Jeden z místních představitelů uvedl, že některé budovy mají narušenou statiku. Italské deníky zveřejnily fotografie, na nichž je vidět prasklina ve zdi kostela svatého Silvestra v Barberino del Mugello. Odborníci rovněž pozorují slavnou kupoli florentské katedrály Santa Maria del Fiore, v níž jsou čtyři praskliny už z dávných časů, jež se kontrolují po každém zemětřesení.

#Terremoto in provincia di #Firenze. Le foto che ci arrivano da #Barberino, dove è stata lesionata anche la Chiesa. Si vedono alcuni interni delle case e il supermercato. pic.twitter.com/ipJXPQfoOF

— Tgr Rai Toscana (@TgrRaiToscana) December 9, 2019

Úřady v oblasti preventivně přerušily provoz vlaků, včetně vysokorychlostní dráhy. Po několika hodinách se soupravy začaly znovu dávat do pohybu, většina spojů však nabírá mnohahodinové zpoždění.

V Itálii je seismická aktivita poměrně častá vzhledem k tomu, že Itálie leží mezi africkou a euroasijskou zemskou deskou. Za posledních deset let Itálie zažila dvě ničivá zemětřesení, při kterých zemřely stovky lidí.

Témata:  zemětřesení v Itálii zemětřesení Itálie

Aktuálně se děje

21. května 2024 16:12

Boje v Charkovské oblasti vysídlily přes 14 tisíc lidí

V Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde Rusové nedávno spustili novou pozemní ofenzívu, bylo v posledních dnech vysídleno více než 14.000 lidí, oznámila v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO). Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy