Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neměcko vyhovuje migrantům: Bylo spuštěno první televizní vysílání v arabštině

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Berlín - Německo se snaží přizpůsobit narůstajícímu počtu uprchlíků v zemi. Prostřednictvím satelitu a kabelových sítí proto byla uvedena do provozu první televize určená migrantům. Mimo jiné vysílá i v arabském jazyce.

Migranti i Němci mohou televizi naladit nejen prostřednictvím satelitu Astra, ale i na kabelových sítí a na internetu. Nová německá televizní stanice nese název Handshake2Deutschland (H2D) a dala si za cíl pomáhat při integraci uprchlíků.

Podle zahraničních médií jde o nekomerční projekt mediální společnosti High View und Apfel TV Kontor. Ve vysílání se objeví mimo jiné osvětové filmy, zpravodajství a magazíny v německém a anglickém jazyce i arabštině.

Vysílání zatím nabízí promoprogram a oficiálně začalo v úterý 6. Podle serverů Digital Fernsehen a Broadband TV News budou denně v nabídce i programy určené k osvojování si německého jazyka a pořady představující tamní kulturu a hodnoty, o které se opírá německá společnost.

Pro migranty je také určena nově vydaná mobilní aplikace, za kterou stojí Evropský podpůrný azylový úřad (EASO). Ta jim řekne, jak se na starém kontinentě chovat. Migranti tak podle portálu euractive.cz například zjistí, kde je nejbližší azylové centrum a dozví se více o pravidlech, která panují napříč Evropskou unií.

Aplikaci vydal úřad v reakci na potřeby uprchlíků. Ředitel EASO Jose Carriera při této příležitosti uvedl, že si pracovníci úřadu v hotspotech všimli, že mnozí žadatelé o azyl mají chytré telefony a právě jim je nová aplikace určená. Má pomoci až 160 tisícům osob s nárokem na mezinárodní ochranu.

"Zavedení naší aplikace je milníkem v informačních aktivitách EASO, protože jsme nyní plně vybaveni tak, abychom mohli poskytovat aktuální informace lidem, kteří potřebují mezinárodní ochranu bez ohledu na to, zda přijeli do Itálie nebo do Řecka," uvedl podle serveru Carriera.

Aplikace, která je na trhu teprve několik týdnů, nabízí informace v angličtině, arabštině a dalších třech jazycích. Její základ tvoří seznamy, které mají předejít zmatku, frustraci a nereálným očekáváním. Žadatelům o azyl podle serveru napříklda vysvětlují, že otisky prstů musí odevzdat všechny osoby starší 14 let, ale i to, že si cílovou destinaci v rámci Unie nemohou vybírat.

Témata:  Německo televize uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

3:33

Chodící pohroma Gottová. Drsné svědectví o psychickém stavu

Jestli odkazu legendárního zpěváka Karla Gotta někdo opravdu nedělá dobré jméno, je to jeho nejstarší dcera Dominika. Všichni byli rádi, že se v Česku dlouho neobjevila, což se ale na podzim změnilo. Nyní se objevilo další svědectví o její návštěvě v Praze. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy