Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rada bezpečnosti OSN odsoudila jaderný pokus KLDR

OSN
OSN
Foto: Pixabay

New York - Rada bezpečnosti OSN v pátek ostře odsoudila nejnovější severokorejskou jadernou zkoušku KLDR. Zároveň slíbila přípravu zavazující rezoluce k této události. Spojené státy, Francie a Británie, které jsou stálými členy rady s právem veta, daly najevo, že budou prosazovat nové sankce proti severokorejskému režimu. Nová rezoluce se má opírat o článek 41 Charty OSN, podle kterého je rezoluce závazná, ale vylučuje vojenskou akci.

RB OSN před pouhými třemi dny odsoudila poslední test balistické rakety v KLDR. Nyní slíbila přijmout další významná opatření.

Čína, která má právo veta, se k možnosti dalších sankcí nevyjádřila, ale také odsoudila zkoušku. "Jsme proti testování a věříme, že je naléhavější než kdy jindy spolupracovat na dosažení toho, aby byly odstraněny jaderné zbraně z Korejského poloostrova," sdělil čínský velvyslanec při OSN. "Všechny strany by se měly zdržet vzájemných provokací a jakýchkoli činností, která by mohly zhoršit situaci," dodal.

Peking již dlouhodobě kritizuje dohodu USA s Jižní Koreou, že v jižní části Korejského poloostrova rozmístí jako protiváhu KLDR vyspělý americký protiraketový štít THAAD. Pchjongjang tento záměr kritizoval a pohrozil odvetou.

Americká velvyslankyně v OSN Samantha Powerová řekla, že rada musí uložit nové sankce a důrazně prosazovat plnění čtyř předchozích sankčních rezolucí, aby Severní Koreji ukázala, že Pchjongjang musí čelit důsledkům svých "nezákonných a nebezpečných akcí".

Podle Powerové KLDR radě "drze vzdoruje". Tamější režim se snaží zdokonalit svoje jaderné zbraně a nosné rakety, aby mohla vydírat státy ve svém regionu a ve světě hrozbou jaderných úderů, dodala.

Francouzský velvyslanec v OSN François Delattre řekl, že "Severní Korea bude muset nést následky svého činu a provokace". "Nové sankce jsou nevyhnutelné," upozornil.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který v noci na dnešek v Ženevě dojednal se s vým americkým protějškem Johnem Kerrym dohodu o novém příměří v Sýrii, se k postoji RB OSN vyjádřil do jisté míry kriticky. Prohlásil, že situace ukazuje, že by diplomaté měli prokázat více tvůrčích schopností, když odpovídají sankcemi a pak opět sankcemi.

Témata:  Severní Korea OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 16:49

Proč zemřel papež František? Plicní problémy podle lékařů příčinou smrti nejsou

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva

Vatikán zveřejnil detaily pohřbu papeže Františka

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben.