Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do Evropy zamíří tisíce teroristů z Boko Haram, varuje Nigérie

Islamisté z Boko Haram
Islamisté z Boko Haram
Foto: Twitter

Londýn - Islámský stát a migrace ze zemí Blízkého východu jsou témata, která v posledních týdnech a měsících rezonují všemi médii napříč Evropou. Britské servery ale upozorňují na mnohem vážnější hrozbu ze strany africké teroristické organizace Boko Haram, která do Evropy pošle pod rouškou migrační krize tisíce sebevražedných útočníků připravených zaútočit.

V Nigérii zemře každou hodinu kvůli otřesným životním podmínkám pět dětí a dalším 250 tisícům hrozí smrt hladem. Tamní vláda ale situaci neřeší, je příliš zaneprázdněna politickými dohady, a problémů obyvatel si zkrátka nevšímá. Země je přitom bohatá na ropná ložiska a ukončení občanské války, která má za následek nejen postupnou devastaci stále větší části území, ale i tři miliony lidí uprchlých ze země, by proto nemuselo být až tak složité, nikomu se do toho ale zatím nechce.

Lidem proto mnohdy nezbývá nic jiného, než vzít osud do vlastních rukou a buď ve zničené zemi přežít, nebo z ní odejít. Stále větší počet Nigerijců se uchyluje k druhé možnosti a míří do jiných států či do Evropy. Tisíce nigerijských uprchlíků, které ze země vyhnal hladomor, ale nepřichází pouze za lepším životem. Prochází školením v táborech teroristické organizace Boko Haram, které jim podle serveru Daily Mail dokonale vymyje mozek. Tito lidé si poté přijdou do Evropy pro smrt.

Boj proti Boko Haram by se proto měl stát prioritou nejen pro Nigérii, která je z afrických států nejbohatší, ale i pro Evropu. Ostatně Británie se už zavázala, že pošle Nigérii 860 milionů liber, aby přispěla k podpoře úsilí země rozdrtit Boko Haram. Problém ale není pouze tato organizace, v Africe operuje také Islámský stát, který podle zpravodajců obchoduje s lidmi a převáží mladé dívky a ženy přes saharskou poušť do Libye.

Někteří Nigerijci spatřují lepší budoucnost ve službách teroristů a přidávají se k hnutí Boko Haram, kde se nechávají cvičit na sebevražedné atentátníky. Poté buď zamíří do služeb Islámského státu, nebo do Evropy. "Brzy se začnou objevovat na březích Středozemního moře," varuje zdroj spojený s Národní zpravodajskou službou Nigérie.

"Někteří z těchto lidí jsou vyškolení sebevražedných atentátníci a bojovníci. Nejde jen o dospělé, jsou mezi nimi i desetileté děti. Všem byl vštípen trénink Boko Haram a mohli by brzy se objevit v evropských metropolích," dodal zdroj. Nigerijský parlament to ale nechává chladným a místo toho, aby řešil problematiku terorismu, snaží se přijmout zákony proti předsedovi Senátu Bukolu Sarakim, který úřady obvinil z čarodějnictví...

Na rozdíl od většiny jiných politiků si ale Saraki vážnost situace v zemi uvědomuje. "Tyto problémy musíme co nejdříve ukončit a sjednotit zemi v boji proti hladomoru a teroru," řekl serveru s tím, že se pokouší v parlamentu prosadit návrh na schválení 215 milionů liber, které by měly být vynaloženy ke zlepšení životní úrovně v zemi.

Situací v zemi je zhrozena také OSN. Experti tvrdí, že hladomor a terorismus v Nigérii eskalují v mezinárodní krizi a trvají na urycheném řešení situace. Dětský fond ochrany dětí UNICEF se domnívá, že pokud Nigérie rychle nestabilizuje, mohl by nastat exodus. Ten by se vzhledem k počtu migrantů a s nimi spojených teroristů negativně promítl i v Evropě.

Témata:  Nigérie Boko Haram

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy