Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bilance obětí po zřícení mrakodrapu v Nigérii vystoupila na 22

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Bilance obětí po pondělním zřícení rozestavěného mrakodrapu v nejlidnatějším nigerijském městě Lagos vystoupila na 22. Pátrání po dalších pokračuje již třetím dnem. Zatím bylo podle úřadů nalezeno devět zraněných. S přibývajícími hodinami však klesá naděje, že se v troskách najdou další přeživší. Informuje o tom agentura Reuters.

V blízkosti místa neštěstí postávají davy lidí, kteří čekají na zprávy o svých blízkých. Jeden muž agentuře Reuters sdělil, že z USA do Abuji přijel na svatbu příbuzný, který pak dostal od developera pozvání do Lagosu, aby se na projekt podíval. Od pondělí muž o svém příbuzném nemá žádné zprávy.

Jednadvacetipatrová budova se zřítila v pondělí krátce před třetí hodinou odpoledne v bohaté čtvrti Ikoyi v Lagosu. Ve městě žije i s přilehlými oblastmi podle odhadů kolem 20 milionů lidí. Podle agentury AP měl majitel budovy povolení na 15 pater, postavit jich ale nechal 21.

Agentura Reuters se pokusila spojit s lidmi, kteří se na projektu podíleli. Nikomu se však nedovolala. Místní vláda dříve uvedla, že na neurčito suspendovala hlavního architekta a zadržela majitele budovy

Úřady v Lagosu oznámily zřízení šestičlenné skupiny inženýrů, architektů a urbanistů, jejichž úkolem bude zjistit příčiny neštěstí a doporučit opatření, která zabrání tomu, aby se podobný incident opakoval. Svá zjištění by odborný panel měl sdělit do měsíce.

V nejlidnatější africké zemi, kde se nedostatečně vymáhají předpisy a stavební materiály často neodpovídají standardům, jsou kolapsy budov časté. Guvernér Lagosu uvedl, že není jasné, kolik lidí bylo v objektu v době neštěstí.

Témata:  zřícené stavby Nigérie stavebnictví

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.