Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pád visutého mostu ve Francii: Už dvě oběti. Kdo tragédii zavinil?

Francouzská policie
Francouzská policie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Zřícení mostu na jihu Francie má zřejmě na svědomí řidič kamionu, který je jednou ze dvou obětí pondělního neštěstí. Podle místních úřadů totiž vjel s nákladním vozem o hmotnosti více než 40 tun na konstrukci, kam směla auta nanejvýš do 19 tun.

Kromě řidiče kamionu při pádu mostu zahynula i 15letá dívka z osobního auta, které rovněž skončilo v řece Tarn. 

"Odhadujeme, že kamion vážil přes 40 tun," řekl dnes Éric Oget, starosta města Mirepoix-sur-Tarn, které most ze třicátých let minulého století spojoval s protilehlou obcí Bessiéres. Most byl dlouhý 155 metrů a široký 6,5 metru a měla na něj zakázán vjezd vozidla těžší než devatenáct tun. "Řidič kamionu byl zdejší, takže mě překvapuje, že se vydal (na most) s váhou více než 40 tun," dodal starosta Oget.

#UPDATE A 15-year-old girl was killed after a suspension bridge over a river in southwest France collapsed on Monday, causing a car, a truck and possibly a third vehicle to plunge into the water, local authorities said https://t.co/3nA2FtTF0x #mirepoix #Tarn #Toulouse pic.twitter.com/xnZMZ9DKSY

— AFP news agency (@AFP) November 18, 2019

"Jedna hypotéz předpokládá, že kamion, který na most vjel, měl vyšší hmotnost, než byl limit," řekla dnes také náměstkyně ministerstva pro ekologickou transformaci Emmanuelle Wargonová.

Silniční most přes řeku Tarn v jihofrancouzském departementu Haute-Garonne se zřítil v pondělí brzy ráno. Podle úřadů na něm v tom okamžiku byl nákladní vůz a osobní automobil. V pondělí se pátralo ještě po dodávce, která podle některých svědectví přes most v době neštěstí rovněž přejížděla, podle dnešního vyjádření úřadů ale žádní další lidé pohřešováni nejsou.

Pět lidí při neštěstí utrpělo zranění včetně matky mrtvé dívky a několika svědků, kteří přispěchali na pomoc.

Zřícení mostu oživilo ve Francii debatu o stavu místní dopravní infrastruktury, kterou vyvolal už loňský pád mostu v severoitalském Janově. Po janovské tragédii, která si vyžádala 43 obětí, nechaly úřady prověřit stav francouzských mostů. Kontrola zjistila, že nejméně 25.000 jich je ve "špatném technickém stavu". Celkový počet silničních mostů ve Francii se odhaduje na 200.000 až 250.000.

Témata:  zřícené stavby Francie mosty obecně neštěstí

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy