Nigerijský ministr zdravotnictví Osagie Ehanire minulý týden uvedl, že některé dávky vakcín proti koronaviru darované bohatými západními zeměmi měly zbývající dobu trvanlivosti pouze několik týdnů.

Země přijímala vakcíny s krátkou dobou spotřeby od mezinárodních dárců ve snaze Nigerijcům rychle poskytnout alespoň nějakou úroveň ochrany. V nejlidnatější africké zemi, kde žije více než 200 milionů obyvatel, jsou plně očkována méně než 4 procenta dospělých. Nigérie oznámila, že takové dávky nebude nadále přijímat, protože je nestíhá očkovat.

V Senegalu již vypršela spotřeba u nejméně 200.000 dávek vakcín a dalším 200.000 dávek vyprší do konce prosince, protože v zemi je o ně příliš malý zájem.

Senegal, kde žije téměř 17 milionů obyvatel, zaznamenal více než 74.000 případů covidu-19 a 1886 souvisejících úmrtí. Šíření nákazy zpomalilo poté, co třetí vlna v červenci vyvolala velký zájem o očkování proti koronaviru. Poptávka od té doby ale poklesla.

Senegalští zdravotníci podle údajů Reuters dosud podali téměř dva miliony dávek, což stačí k plnému proočkování pouze asi 5,9 procenta populace.

Součástí problému je také v Senegalu krátká trvanlivost vakcín, které přicházejí od dárců, mezi něž patří Spojené státy a Čína. Senegal odmítá přijímat vakcíny s dobou použitelnosti kratší než tři měsíce, ale i to působí potíže.

Ředitelka Světové zdravotnické organizace (WHO) pro vakcíny Kate O'Brienová nicméně uvedla, že v zemích, které dostávají dávky prostřednictvím v programu COVAX, je podíl vyhozených dávek menší než v mnoha zemích s vysokými příjmy.