Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA tolerují Al-Káidu. Historik prozradil podrobnosti o podivném dění v Sýrii

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Je nadále těžké vyjednávat o mírovém urovnání v Sýrii, jelikož mnoho aktérů na Blízkém východě cítí, že Spojené státy zajímá pouze odstranění režimu Bašára Asada. V rozhovoru pro server rt.com to tvrdí americký historik Gerard Horne, který přednáší na Houstonské univerzitě.

Propast v důvěře

V celé Sýrii včera v pondělí večer začal platit klid zbraní, který je výsledkem maratonských rozhovorů mezi Ruskem a Spojenými státy. Dohoda byla oznámena minulý týden, přičemž dle prohlášení ruského ministerstva obrany vytvoří Moskva a Washington společné centrum k definování cílů, které mají být terčem společné protiteroristické operace.   

Příměří krom klidu zbraní zahrnuje také vytvoření demilitarizované zóny okolo Aleppa. Syrská vláda souhlasila s ukončením náletů v jistých oblastech a nebude útočit na opoziční skupiny, které nejsou spojené s teroristickými organizacemi jako Fronta An-Nusrá či Islámský stát.  

Pokud klid zbraní vydrží alespoň týden, Spojené státy a Rusko pak budou spolupracovat a společně zaútočí na příslušné teroristické skupiny. V neposlední řadě dohoda obsahuje příslib umožnění dodávek humanitární pomoci do obležených oblastí.

Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Doufejme, že (dohoda) bude mít pozitivní dopad na (blízkovýchodní) region," odpovídá Horne na otázku, se domnívá, že konsensus mezi Spojenými státy a Ruskem představuje milník ve spolupráci těchto velmocí v oblasti Blízkého východu.

Historik v té souvislosti připomíná slova amerického prezidenta Baracka Obamy pronesená na nedávném summitu G20 v Číně po jednání s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Šéf Bílého domu tehdy hovořil o propasti v důvěře mezi oběma zeměmi.  

"Nezmínil, že původ této propasti důvěry leží v neuvážené americké intervenci v Libyi, která podle Spojených států měla ochránit civilisty během změny režimu," deklaruje expert. Soudí, že toto silně otrávilo vztah mezi Moskvou a Washingtonem, stejně jako vztah mezi Spojenými státy a Africkou unií.

Zásah v Libyi podle odborníka nyní komplikuje a narušuje také snahu dosáhnout urovnání v Sýrii, jelikož mnoho blízkovýchodních aktérů cítí, že Spojené státy mají zájem na změně tamního režimu a preferují svržení prezidenta Bašára Asada před dosažením regionálního uklidnění a nastolení míru.

Ironie 11. září

Otázka, co znamená veřejně deklarovaná skepse amerických představitelů ohledně dohody navzdory skutečnosti, že Rusko i Spojené státy již podnikly společné kroky k jejímu naplnění, se podle historika nedotýká klíčového problému.

"Chápu to tak, že tato nová dohoda nebrání Damašku útočit na síly napojené na Islámský stát a síly napojené na Al-Káidu," uvádí Horne. Dodává, že problém pro Spojené státy zůstává, že takzvaní umírnění rebelové, které Washington podporuje či zaštiťuje, se mnohdy spojily se silami zaštítěnými Al-Káidou, byť se mluvčí amerického ministerstva zahraničí snaží vyhnout konkrétnější odpovědi na tuto otázku.      

Bílý dům je mnohými kritizován za podporu takzvaných "umírněných" opozičních skupin, jako Anhar Al-Šám, která se v mnoha případech podílela na masakrech civilního obyvatelstva. Myslí si odborník, že je od amerických představitelů férové převzít větší odpovědnost za vývoj v Sýrii, aniž by zcela přerušili vazby na skupiny, které nadále přispívají situaci, za níž je nemožné uzavřít v zemi mír?  

"Je ironické, že jen čtyřiadvacet hodin po slavnostních aktech ve Washingtonu, New Yorku a Pensylvánii k patnáctému výročí útoků Al-Káidy na Spojené státy můžeme obrazně říct, že Spojené státy jsou v posteli se syrskými silami napojenými na Al-Káidu," odpovídá historik.

Celá situace dle expertova názoru odhaluje, že v Americké zahraniční politice lze najít mnoho rozporů i prvky pokrytectví.    

Témata:  USA Al-Káida Sýrie

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy