reklama

Adopci mladšího hocha soud ale nepotvrdil a otci rodičovská práva ponechal. "Tamní krajský soud bude nyní rozhodovat, zda se kauzou bude nadále vůbec zabývat," sdělil český právník Michalákové Pavel Hasenkopf.

Současně opět nevyloučil to, že by případ mohl skončit u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, kdyby Michaláková u norské instance neuspěla.

České ministerstvo zahraničí krátce po vynesení rozsudku norského soudu avizovalo, že pokud se Michaláková proti němu odvolá, Česká republika ji při řízení opět podpoří.

Soud zdůvodnil podle zastánců Michalákové červnový verdikt tím, že si děti u pěstounů zvykly, odchod z tohoto prostředí není v jejich zájmu a mohl by jim ublížit. Důvodem pro zbavení matky rodičovských práv bylo zveřejnění případu v médiích, uvádějí podporovatelé rodiny.

Norská ministryně pro děti, rovnost a sociální začleňování Solveig Horneová přitom v odpovědi na dopis prezidenta Miloše Zemana koncem loňského června napsala, že zveřejnění informací o případu rodičem v médiích není ke zbavení rodičovských práv dostatečným důvodem. Kopii dopisu má ČTK k dispozici.

Nyní jedenáctiletého Denise a sedmiletého Davida norská sociální služba české matce a otci odebrala před pěti lety kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a fyzické týrání. To se nepotvrdilo.

Norská strana se k případu od počátku nevyjadřuje. Podle některých médií a expertů tak není možné si udělat jasný názor jen podle stanoviska jedné strany.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama