Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

O azyl ve 35 zemích OECD požádalo minulý rok rekordních 1,65 milionu lidí

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Berlín - V 35 zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) loni požádalo o azyl 1,65 milionu lidí, tedy nejvíce od roku 1960. Vedle Syřanů (370.000) nejvíce žádali o mezinárodní ochranu Afghánci (250.000) a Iráčané (180.000).

Více než tři čtvrtiny žádostí o azyl připadají na evropské země OECD, vyplývá ze zprávy, kterou dnes organizace představila. Členem OECD je i Česko.

Počet žádostí o azyl se loni v porovnání s rokem 2014 zdvojnásobil, za což může zejména dlouhotrvající konflikt v Sýrii. Právě Syřané tvoří největší část žadatelů o azyl, loni jich bylo 370.000, tedy trojnásobek oproti roku 2014 a dokonce šestinásobek proti roku 2013.

Čísla přitom neukazují celou skutečnost. Do zemí OECD totiž loni přišlo ještě výrazně více běženců, ne všichni ale stačili požádat o azyl.

Navíc existují členské země jako například Turecko, které hostí obrovské množství uprchlíků, ale neregistrují jejich žádosti o azyl. Do Turecka od roku 2011 do konce roku 2015 dorazilo přes 2,3 milionu syrských běženců, oficiálně jich o azyl požádalo však jen 9000.

Témata:  Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

Amerika není oběť. Trump lže a svět za to platí

Šéf Bílého domu Donald Trump ve středu opět vystoupil s projevem, kterým ještě hlouběji podkopal vztahy s nejbližšími spojenci Spojených států. Obchodní válka oficiálně začala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Ilustrační foto

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.