"Válka už vedla ke značným hospodářským a finančním šokům, především na komoditních trzích," upozornila OECD. Vyzvala rovněž vlády svých členských zemí k cílenému zvyšování výdajů, které by podle ní mohlo snížit negativní dopady války na ekonomickou aktivitu zhruba o polovinu, aniž by výrazně zvýšilo inflaci.

Válka podle OECD nejvíce poškozuje evropské ekonomiky, zejména ty, které mají společnou hranici s Ruskem nebo Ukrajinou. Organizace odhaduje, že růst ekonomiky eurozóny by konflikt mohl snížit až o 1,4 procentního bodu.

OECD upozornila, že role Ruska a Ukrajiny ve světové ekonomice je v některých ohledech malá a že na globálním HDP se tyto země podílejí jen zhruba dvěma procenty. Dodala nicméně, že Rusko a Ukrajina hrají v globálním hospodářství významnou roli jako dodavatelé řady komodit, například obilí, zemního plynu a ropy.

Na půdě OECD dnes také začalo jednání globální sítě parlamentů s českou účastí. Poslanec Martin Exner (STAN) vystoupil v diskuzi věnované energetické bezpečnosti a zdůraznil nutnost zmenšit energetickou závislost na Rusko a potřebu maximálně podpořit Ukrajinu, informovala česká mise na twitteru

reklama