Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Někdejší vězeň z Guantánama hladovkou vydírá uruguayskou vládu

Guantánamo
Guantánamo
Foto: U.S. ARMY

Montevideo - Bývalý vězeň z americké základny Guantánamo hladovkou vydírá uruguayskou vládu, chce se dostat z jihoamerické země. Kabinet ale v pondělí ultimátum odmítl.

Syřan Džihád Ahmad Dijáb byl údajně členem Al-Káidy a specialistou na falešné dokumenty. Na americké základně na Kubě strávil 12 let, aniž by byl z něčeho obviněn. Americké úřady přesídlení vězňů z Guantánama zdůvodnily před dvěma lety tím, že muži již nepředstavují hrozbu, nemůže jim ale být umožněn návrat do zemí, ze kterých pocházejí.

Dijáb, který se do Uruguaye dostal spolu s pěti dalšími vězni, drží hladovku už déle než měsíc. Vynutit si jí chce cestu za svou ženou a dětmi do Turecka, kteří tam žijí jako uprchlíci, nebo do jiné země.

Na rozhodnutí o svém odjezdu ze země dal Dijáb uruguayské vládě čas do neděle. Kabinet ale ultimátum v pondělí odmítl. Montevideo nicméně jedná s několika zeměmi, které by mohly Syřana přijmout, například Libanon, Katar a Turecko už ale podle něj přijmout bývalého vězně z Guantánama odmítly.

Témata:  Uruguay U.S. Base Guantanamo 1

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.