reklama

Šestačtyřicetiletý právník, bývalý senátor a syn exprezidenta Lacalle Pou získal podle dosavadních výsledků 48,7 procenta hlasů, jeho soupeř a bývalý starosta Montevidea Daniel Martínez (62) dostal 47,5 procenta hlasů.

Tento kandidát vládní strany Široká fronta (FA) by mohl výsledek zvrátit pouze v případě, že pro něj bude naprostá většina z dosud nezapočtených několika desítek tisíc hlasů voličů, kteří hlasovali mimo svůj okrsek. To je podle místních médií při dosavadní vyrovnanosti výsledků velmi nepravděpodobné. Volební účast byla v neděli 90 procent.

Předvolební průzkumy takto vyrovnaný souboj nepředpokládaly, podle nich měl Lacalle Pou zvítězit s náskokem pěti až osmi procentních bodů. Za favorita byl považován proto, že mu vyřazení kandidáti z prvního kola slíbili podporu svých voličů. Podle španělského deníku El País mohli změnu proti průzkumům ovlivnit mimo jiné voliči ze zahraničí, kteří v neděli ve velkém počtu dorazili do vlasti.

Lacalle Pou, který kandiduje za opoziční konzervativce z Národní strany (PN), neuspěl v prezidentských volbách před pěti lety, kdy jej ve druhém kole s výraznou převahou porazil socialista Tabaré Vázquez. Ten už nyní podruhé v řadě podle ústavy kandidovat nesměl.

Uruguay zažívala pod vládou Široké fronty (FA) hospodářský růst a výrazný pokles chudoby. V poslední době nicméně začala ekonomika oslabovat a přibývá lidí bez práce. Právě na to Lacalle Pou v kampani poukazoval. Martínez se naopak snažil voliče přesvědčit úspěchy vlád středolevé strany FA, jejíž zástupci jsou v úřadu prezidenta od roku 2005.

reklama