Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řecko neschválilo azyl vojákům, kteří po nezdařeném puči utekli z Turecka

Řecko
Řecko
Foto: Pixabay

Atény - Řecko dnes zamítlo udělení azylu třem vojákům, kteří krátce po nezdařeném červencovém puči uprchli z Turecka. O zbývajících pěti rozhodnou úřady zřejmě v příštím týdnu.

Vojáci se ale mohou ještě proti verdiktu odvolat. Jde o prvoinstanční rozhodnutí v rámci azylového řízení. Turci se extradici chtějí vyhnout a tvrdí, že Turecko jim není schopné zaručit spravedlivý proces a že se obávají o své životy. Turecké úřady v srpnu Řecko oficiálně požádaly o jejich vydání.

Vojáci, kteří doletěli do přístavu Alexandrupoli na palubě armádního vrtulníku, řecký soud předtím odsoudil k podmíněnému dvouměsíčnímu trestu za neregulérní vstup do země. Ve skupině tureckých vojáků byli dva majoři, čtyři kapitáni a dva četaři.

Řecká média také informovala, že v úterý se na ostrově Rhodos vylodilo dalších deset tureckých vojáků, kteří požádali o azyl.

Témata:  Řecko Turecko vojenský převrat v Turecku

Související

Aktuálně se děje

30. ledna 2026 10:52

Není to tak. Monika Bagárová jasně odpověděla na divoké spekulace

Monika Bagárová se během pobytu v zahraničí ocitla ve víru spekulací ohledně možného těhotenství. Původně na komentáře fanynek nereagovala. Když ale přišel přímý dotaz, rozhodla se upřímně odpovědět. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Hodiny posledního soudu

Hodiny posledního soudu se posunuly. Svět je nejblíže ke globální katastrofě v celé historii

Symbolické hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) se posunuly na 85 sekund do půlnoci, což je nejblíže ke globální katastrofě v celé jejich historii. Odborníci z organizace Bulletin of the Atomic Scientists, kterou po druhé světové válce založili vědci jako Albert Einstein nebo Robert Oppenheimer, varují před bezprecedentním nárůstem rizik. Lidstvo se podle nich ocitlo v bodě, kdy agresivní nacionalismus a selhání politických elit urychlují cestu k apokalypse způsobené jadernými zbraněmi, klimatickou krizí a nekontrolovanými technologiemi.