Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kvóty na migranty nechce nikdo. Jeden muž ale vyhrál titul největšího odpůrce

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Bratislava/Budapešť - Kvóty Evropské komise na přerozdělování migrantů nepotěšily téměř žádného politika jakékoliv Unijní země. Jen v Maďarsku ale premiér Viktor Orbán slíbil, že uspořádá o kvótách referendum, což z něj podle ředitele slovenského Rádia Patria Attily Lovásze činí nejradikálnějšího odpůrce migrantů.

"Chystané maďarské referendum je vnitropolitická komunikační hra vlády, kdy si vláda jen chce potvrdit svoje protiimigrační postoje," upozornil v pořadu Interiview plus ředitel slovenského Rádia Patria Attila Lovász s tím, že řadách vládnoucí strany FIDESZ premiéra Viktora Orbána je možné vycítit napětí.

Podle ředitele se tak ale neděje kvůli výsledku, jako spíše kvůli volební účasti neúčasti. "Absolutním fiaskem pro vládu Viktora Orbána by bylo, kdyby referendum nebylo platné," upozorňuje Lovász s tím, že k platnosti referenda je přitom nutná účast alespoň 50 procent voličů.

Orbánův odpor proti kvótám podle něj nemá s realitou téměř nic společného, stejně tak i samotná kampaň před referendem. "Co je to za kampaň, kde se říká, že když přijdou do Maďarska běženci, nebudou mít Romové na dávky," řekl Českému rozhlasu.

Podle něj za Orbánovým odporem k přijímání uprchlíků stojí racionální uvažování. "Viktor Orbán se za posledních 25 let úplně změnil. Některé kroky jeho vlády ukazují spíš na menší diktaturu, než na liberální demokracii." přiznal Lovász.

Témata:  Viktor Orbán Maďarsko uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

30. ledna 2026 4:00

Počasí se bude o víkendu napříč Českem lišit. Místy hrozí celodenní mrazy

Nadcházející víkend na přelomu ledna a února bude v části Česka obzvlášť mrazivý. Nedělní maxima totiž místy zůstanou hluboko pod bodem mrazu. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Hodiny posledního soudu

Hodiny posledního soudu se posunuly. Svět je nejblíže ke globální katastrofě v celé historii

Symbolické hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) se posunuly na 85 sekund do půlnoci, což je nejblíže ke globální katastrofě v celé jejich historii. Odborníci z organizace Bulletin of the Atomic Scientists, kterou po druhé světové válce založili vědci jako Albert Einstein nebo Robert Oppenheimer, varují před bezprecedentním nárůstem rizik. Lidstvo se podle nich ocitlo v bodě, kdy agresivní nacionalismus a selhání politických elit urychlují cestu k apokalypse způsobené jadernými zbraněmi, klimatickou krizí a nekontrolovanými technologiemi.