Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Majitelé domů, pozor. Riskujete pokutu i zdraví

Dům, novostavba - ilustrační fotografie
Dům, novostavba - ilustrační fotografie
Foto: Crestyl

Praha - Vlastnit nebo pronajímat dům s sebou přináší kromě radostí také mnoho povinností, které se rozhodně nevyplatí ignorovat. Jednou z nich jsou i povinné revize. Na co všechno se vztahují a jak často je musíte provádět?

Pokud vlastníte nějakou nemovitost, myslete na to, že jste povinni zajistit bezpečnost a funkčnost všech technických zařízení uvnitř i venku - a to i ve chvíli, kdy zákon revizi výslovně nenařizuje.

Často se totiž můžete setkat s tím, že zákon o revizích zmiňuje pouze povinnosti firem a živnostníků. Pokud ale kvůli vašemu zanedbání dojde třeba k výbuchu plynu nebo požáru, problémy vás neminou.

Policie a pojišťovna totiž v tento okamžik začnou hledat viníka. A ačkoliv třeba revize plynu není pro nepodnikatele povinná, v případě nehody vám pojišťovna může odmítnout pojistné plnění. Navíc můžete mít i potyčky se zákonem - trestní odpovědnost totiž zůstává na majiteli nemovitosti.

Vždy proto myslete na Občanský zákoník, který jasně říká: "Každý je povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí". Je to šalamounsky vymyšlený zákon, že?

Elektrická zařízení

Pravidelná revize rozvodů elektřiny je vyžadována vždy ve společných prostorách domu. U rozvodů odpovídajících současným technickým požadavkům stačí revizní kontrola každých 5 let. U starších rozvodů by měla být lhůta kratší (maximálně 2 roky), stejně tak v případech, že jsou tato zařízení vystavena vysokému teplu, vlhkosti, nebo jiným extrémům.

Pokud pracujete jako živnostníci z domova, nebo jste vlastníky bytového domu, neměli byste zapomínat ani na pravidelnou revizi všech elektrických zařízení, spotřebičů a elektroinstalací (kabely, zásuvky, PC, osvětlení, elektrický kotel,...). Odborná kontrola se provádí i před uvedením zařízení do provozu!

Hromosvody

Je důležité myslet na to, že i hromosvod je elektrickým zařízením, které je potřeba pravidelně kontrolovat. Jeho dobrý technický stav je důležitý - zajišťuje ochranu lidí i majetku v případě zasažení bleskem. Lhůty povinných revizí se liší podle stáří hromosvodu. Pro hromosvody vystavěné do roku 2009 je lhůta revizí 5 let, od roku 2009 pak čtyři roky. Lhůtu může při své návštěvě pozměnit revizní technik (s ohledem na zjištěné nedostatky).

Plynová zařízení

Majitelé bytových domů musejí hlídat i stav plynových zařízení jako jsou plynové kotle nebo bojlery. Kontroly plynových zařízení definuje §3 vyhlášky č. 85/1978 Sb. Podobně jako u elektrických zařízení, je povinností každého zodpovědného majitele zajistit kontrolu plynového zařízení před uvedením do provozu. Další revize se pak provádějí každé tři roky. U vlastníků rodinných domů není pravidelná revize vyžadována. Kařdý majitel by ji ale měl ve vlastním zájmu také provádět.

Požární bezpečnost

Mít revize elektrických a plynových zařízení je základem požární bezpečnosti. Podle velikosti objektu jsou pak vyžadovány další nástroje k zajištění objektu pro případ požáru – od hasicích přístrojů, přes hydranty, po stabilní hasicí zařízení a elektronickou požární signalizaci. Kontrolu provádí vždy jen pověřená osoba.

Komíny

Kontroly a čištění jednou ročně je třeba provádět i u spalinových cest (komínů).Tyto kontroly jsou nutné u všech objektů - bez výjimky.

Kotle na tuhá paliva

Od roku 2017 platí pro každého majitele domu povinnost mít zkontrolovaný kotel na tuhá paliva. První revizi musejí lidé stihnout do konce letošního roku, pak jsou kontroly odborníkem nařízené vždy po dvou letech. Revize se týkají kotlů o výkonu od 10 do 300 kW.

Tlaková zařízení

Nezapomínejte na tlaková zařízení jako jsou ohřívače a bojlery! I ty potřebují kontrolu alespoň jednou za rok.

Nařízení EU

Od nového roku se zpřísňují i pravidla pro každoroční povinné revize klimatizací, povinných čerpadel a menších chladicích boxů. Platit by za kontroly měli lidé, kteří tepelným čerpadlem vytápějí rodinný dům zhruba o výměře 100 metrů čtverečných a více. U klimatizačních zařízení se to bude týkat zpravidla těch instalací, kde je jedna venkovní jednotka na více vnitřních v počtu tři a více.

Témata:  domy pokuty

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.