Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kalifornie zrušila zákon o promlčecí lhůtě pro znásilnění

Vlajka USA
Vlajka USA
Foto: Pixabay

Sacramento - Kalifornie zrušila zákon, podle kterého se na znásilnění vztahovala desetiletá promlčecí lhůta. Ke změně legislativy přiměla zákonodárce aféra komika Billa Cosbyho.

Zákon, který ve středu podepsal guvernér Kalifornie Jerry Brown, začne platit příští rok a na jeho základě budou moct soudy trestat znásilnění bez ohledu na to, jak dávno k němu došlo. "Násilníci by nikdy neměli mít možnost vyhnout se právním následkům svých činů jen kvůli tomu, že vypršel uměle stanovený časový limit," sdělila autorka kalifornského zákona Connie Leyvaová.

Zrušení promlčecí lhůty ale nebude mít vliv na případy žen, které už dříve v Kalifornii podaly trestní oznámení na Cosbyho. Komika v minulých letech veřejně obvinilo na 50 žen, soud jim však dosud ani v jednom případě za pravdu nedal. Řada případů se navíc odehrála před značnou dobou, takže časová lhůta pro jejich možné vyšetřování už uplynula.

Jedním z trestních oznámení se od letošního května zabývá soud v Pensylvánii, kde se bude Cosby bránit obvinění kvůli incidentu z roku 2004. Herec prý tehdy zdrogoval a sexuálně zneužil Andreu Constandovou. Cosby tvrdí, že dotyčná se stykem souhlasila.

Témata:  znásilnění USA Bill Cosby

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.