Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spory mezi Izraelem a Palestinou pokračují Židovský stát údajně schválil výstavbu bytů v osadách

Izrael
Izrael
Foto: Pixabay

Jeruzalém - Ani pohřeb exprezidenta Šimona Perese nezměnil nic na politice Izraele vůči Palestině. Židovský stát schválil výstavbu 98 nových bytů v osadách na okupovaném Západním břehu a nedaleko palestinského správního střediska Ramalláhu.

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát.

"V době, kdy se světoví vůdci setkali, aby si připomenuli (bývalého izraelského prezidenta) Šimona Perese a způsob, jakým se zasazoval o mír, vytvořila izraelská vláda novou překážku dvoustátnímu řešení," uvedla mluvčí izraelské mírové organizace Peace Now.

Právě výstavba nových židovských osad je jedním z důvodů, proč se nedaří obnovit mírová jednání. Na palestinské straně jsou zase překážkou útoky palestinských radikálů na židovské obyvatele země.

Témata:  Izrael Palestina

Související

Aktuálně se děje

11. ledna 2026 4:00

První předpověď počasí na příští víkend. Očekává se jiná zima

Počasí je tentokrát ve volných dnech vyloženě zimní. I v nížinách se lidé dočkali bohaté sněhové nadílky, vrátily se také silné mrazy. Příští víkend už by měl být jiný. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy