Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Otřes v Maďarsku: Orbán by měl rezignovat, žádají politici

Viktor Orbán
Viktor Orbán
Foto: kremlin.ru

Budapešť - Po nezdařeném referendu o migračních kvótách musí maďarský premiér Viktor Orbán řešit další problém. Tamní pravicová strana Jobbik vyzvala současného předsedu vlády k rezignaci.

Maďarská pravicová strana Jobbik (Hnutí za lepší Maďarsko) vyzvala premiéra Viktora Orbána, aby odstoupil kvůli neúspěchu referenda o kvótách EU pro rozdělení migrantů. Informuje o tom agentura Reuters.

Předseda strany Gabor Vona Orbánovi podle agentury uvedl, že díky nezdařenému referendu oslabil pozici Maďarska v Evropě. "Musíte odstoupit jako David Cameron, protože to je norma evropské politiky," prohlásil. "Já vím, že neodstoupíte, ale alespoň to nejmenší, co můžete nabídnout, je omluva," dodal.

Maďarské referendum, ve kterém drtivá většina občanů odmítla kvóty na přerozdělování uprchlíků, kvůli nízké účasti není platné. I přesto se Orbán nevzdává a tvrdí, že EU nemůže přinutit Maďarsko přijímat přistěhovalce.

Orbán slíbil, že z celé věci vyvodí „právní důsledky", zároveň se snaží bagatelizovat význam nízké účasti. "Brusel nebo Budapešť, to byla ta otázka. A lidé řekli Budapešť," tvrdí premiér.

Navrhne proto změnit ústavu, která musí odrážet vůli lidu. "Donutíme Brusel pochopit, že nemůže ignorovat vůli maďarských voličů," dodal premiér. 

V Maďarsku se uskutečnilo referendum o přerozdělování běženců v zemích EU. Referendum ale nebylo platné, jelikož k hlasování se dostavilo okolo 40 % oprávněných voličů, pro jeho platnost je však nezbytné minimálně 50 % voličů.

Témata:  Viktor Orbán Maďarsko

Související

Aktuálně se děje

19. června 2025 10:48

Šťastný konec příběhu. Kamila Nývltová popsala poslední chvíle na Blízkém východě

Napjatá situace na Blízkém východě v posledních dnech dost zkomplikovala život Kamile Nývltové, která se v regionu nacházela na dovolené. Už několik dní se snažila dostat domů, ale na pomoc českých diplomatů se podle vlastních slov spolehnout nemohla. Nakonec všechno dobře dopadlo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Donald Trump

Odpor k Zelenskému i naštvání na Macrona. Zdroje odhalily, proč Trump utekl ze setkání G7

Španělsko otevřeně odmítlo nový návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby členské státy NATO navýšily své obranné výdaje až na 5 % HDP. Premiér Pedro Sánchez ve čtvrtek varoval, že tento cíl je podle něj „nepřiměřený“ a mohl by výrazně poškodit hospodářství i sociální systém země. Jeho tvrdý postoj hrozí narušením chystaného summitu NATO, který se má uskutečnit příští týden v Haagu.