Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jihoafrickou republikou hýbe násilí, policie házela zábleskové granáty na studenty

Jihoafrická republika
Jihoafrická republika
Foto: Pixabay

Johannesburg - Protesty studentů v JAR proti vysokým studijním poplatkům přerostly v násilí. Ke střetům mezi žáky a policií došlo na v pondělí znovuotevřené univerzitě Witwatersrand v Johannesburgu.

Univerzita Witwatersrand byla zavřená kvůli místy násilným protestům za bezplatné vzdělávání. Někteří studenti přitom část vyučujících donutili opustit kanceláře, uvedla mluvčí univerzity.

Dnes protestující na univerzitě napadli policejní auta. Strážci zákona proti stovkám studentů nasadili zábleskové granáty, gumové projektily a slzný plyn. Univerzita nechala kolem areálu školy rozmístit policii a soukromé bezpečnostní složky.

Náklady na vysokoškolské studium jsou podle agentury Reuters v Jihoafrické republice neúnosně vysoké pro většinu černochů. Protesty tak vyjadřují i nespokojenost s tím, že i 20 let po pádu apartheidu v zemi přetrvávají rasové nerovnosti.

Demonstrace propukly poprvé loni, pak ale ustoupily, když vláda zřídila komisi, která měla zhodnotit způsob financování školství. Když komise letos v září oznámila, že se poplatky příští rok opět zvýší o osm procent, nepokoje na sebe nenechaly dlouho čekat.

Témata:  Jihoafrická republika studenti demonstrace

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 11:43

Rvačka revizorů v MHD: Cestující s dítětem je napadli při kontrole jízdenek

Sociálními sítěmi se od středečního odpoledne šíří videozáznam dramatického incidentu mezi revizory Dopravního podniku Ostrava (DPO) a partnerským párem cestujícím s malými dětmi. Při kontrole jízdenek došlo ke slovní roztržce, která rychle přerostla v fyzický konflikt. Událost nyní šetří policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.