reklama

Zpráva nemohla být nezávisle ověřena. "Teroristé použili granáty s hořčičným plynem, což způsobilo udušení obětí," oznámila státní televize. Syrská média neupřesnila, kolik mrtvých si útok Islámského státu na přísně střežené letiště jižně od města Dajr az-Zaur vyžádal.

Yperit (hořčičný plyn) leptá oči, pokožku a plíce. Podle mezinárodního práva je jeho používání zakázané. Pozorovatelé již několikrát obvinili Islámský stát z použití chemických zbraní, včetně yperitu, v bojích v Iráku a Sýrii. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) stejné obvinění vznesla i vůči syrské armádě.

Agentura Amak, která je islamistům blízká, již dříve oznámila, že bojovníci Islámského státu podnikli útok na vesnici vedle letiště u Dajr az-Zauru. Dva sebevražední atentátníci prý se svými vozidly vjeli do vojáků a "desítky jich usmrtili".

Asi 60 procent města Dajr az-Zaur, kde žije více než 200.000 lidí, je pod kontrolou IS. Při ruských leteckých útocích proti radikálům zahynulo v pondělí v Dajr az-Zauru sedm civilistů.

reklama