Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec konfliktu v Náhorním Karabachu? Ázerbájdžán a Arménie se dohodly na příměří

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: tsk.tr

Jerevan - Arménie a Ázerbájdžán se dohodly na ukončení konfliktu v Náhorním Karabachu. Klid zbraní měl začít platit od poledne místního času (10:00 SELČ). Situace se vyostřila v noci na sobotu, kdy propukly boje s nasazením tanků, letectva a dělostřelectva.

"Dosáhli jsme dohody o ukončení nepřátelství. Dali jsme rozkaz nestřílet," řekl mluvčí karabašského ministerstva obrany Senor Astratjan, podle kterého příměří vstoupilo v platnost v pravé poledne místního času.

"Od 12:00 byly zastaveny bojové operace," potvrdilo agentuře Interfax ázerbájdžánské ministerstvo obrany. Dodalo, že ázerbájdžánská vojska nyní pracují na upevnění svých pozic na osvobozených územích.

Ještě v neděli ázerbájdžánské ministerstvo obrany vyhlásilo jednostranné ukončení palby a bojových operací. Ale podle Arménů ázerbájdžánští vojáci pokračovali v boji, a tak arménské jednotky přešly do protiútoku.

Boje pokračovaly i v noci na dnešek. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že během posledních dvou dnů bojů bylo zabito 16 ázerbájdžánských vojáků. Ázerbájdžánská generální prokuratura dnes uvedla, že ostřelování z Arménie si od eskalace konfliktu vyžádalo životy čtyř civilistů, dalších 17 jich bylo zraněno.

Témata:  Náhorní Karabach Arménie Ázerbájdžán

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.