Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Náhorním Karabachu zuří boje, Ázerbájdžán vyhlásil částečnou mobilizaci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: tsk.tr

Boje v oblasti Náhorního Karabachu mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky pokračovaly podle Jerevanu i přes noc. Baku informovalo o ostřelování ázerbájdžánského města Terter arménskými silami. Obě strany konfliktu nasadily těžké dělostřelectvo, hlásí rovněž územní zisky, uvedla dnes agentura TASS.

Napětí na jižním Kavkazu se vyostřilo v neděli, když se znepřátelené strany vzájemně obvinily z útoků na své území. Arménský premiér Nikol Pašinjan vojenské aktivity sousední země v neděli označil za vyhlášení války a nařídil všeobecnou mobilizaci mužů a stanné právo. Dekret vyhlašující částečnou mobilizaci podepsal dnes také ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev.

"Boje pokračovaly v noci (...) Klid zbraní není, boje pokračují a na některých místech se odehrávají dělostřelecké bitvy," cituje TASS z dnešního prohlášení arménského ministerstva obrany. Terčem ázerbájdžánského ostřelování se podle médií stalo i hlavní město Náhorního Karabachu Stěpanakert.

Obyvatelé Stěpanakertu se uchýlili do krytů, všechny obchody jsou zavřené a na ulicích téměř nikdo není, neboť je neustále slyšet ostřelování, citoval Reuters filmovou režisérku Angelu Frangjanovou, která ve městě žije. Stěpanakert je od fronty vzdálen několik desítek kilometrů.

Podle představitelů neuznané Náhorně-karabašské republiky přišlo od začátku bojů o život už 59 vojáků a téměř 200 bylo zraněno. Podle agentury AFP bylo navíc zabito pět ázerbájdžánských civilistů a dva arménští. Ázerbájdžán své ztráty oficiálně neoznámil.

#NagornoKarabakh: where the Armenians have the advantage of the terrain the Azerbaijanis dominate the air.But it remains to he seen whether these Turkish drones will prove to be a game-changer pic.twitter.com/8Oh7Xcc1Q1

— Thomas van Linge (@ThomasVLinge) September 28, 2020

Dělostřelecké boje potvrdilo také Baku. "Od rána 28. září arménské jednotky ostřelují město Terter," uvedlo ministerstvo obrany Ázerbájdžánu. Město leží na ázerbájdžánském území u hranice s Náhorním Karabachem a je plně pod kontrolou Ázerbájdžánu. Už během neděle ministerstvo hlásilo "intenzivní ostřelování" pozic ázerbájdžánské armády ze strany Arménie.

Později Ázerbájdžán oznámil, že jeho vojska obsadila strategicky důležité výšiny nad vesnicí Talyš, která je pod správou Náhorního Karabachu. Už v neděli Baku oznámilo, že získalo kontrolu nad šesti vesnicemi, čtyřmi v okrese Fuzuli a dvěma v okrese Džebrail.

Arménie jakékoli ázerbájdžánské územní zisky ještě v neděli popřela a oznámení označila za provokaci. Podle dnešního vyjádření mluvčí arménského ministerstva obrany ale jednotky Náhorního Karabachu "získaly zpět ztracené bojové pozice". O jaké území šlo, mluvčí neupřesnila.

Arménský parlament v dnešním prohlášení odsoudil to, co nazval "totálním vojenským útokem" Ázerbájdžánu na Náhorní Karabach, který podle něj podporuje Turecko. Podle zákonodárců může zapojení Ankary do konfliktu destabilizovat region. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes zopakoval svou bezpodmínečnou podporu Baku a vyzval současně k navrácení okupovaných území Ázerbájdžánu.

"Mezinárodní společenství by mělo podniknout aktivní kroky k zastavení nejen ázerbájdžánské agrese, ale i tureckých ambicí zapojit se do konfliktu, který povede k destabilizaci regionu," uvedl předseda parlamentu Ararat Mirzojan.

Ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem vypukl v roce 1988 a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a jejímž výsledkem jsou statisíce uprchlíků. Nyní se enkláva převážně s arménským obyvatelstvem a přilehlé území nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie, zatímco Ázerbájdžán považuje tato území za okupovaná.

Témata:  Náhorní Karabach Ázerbájdžán Arménie Ilham Alijev

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy