Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kazašský tisk řeší podivnou věc. Co se děje s prezidentem?

Kazachstán
Kazachstán
Foto: Pixabay

Astana - Zprávy o zdravotním stavu Nursultana Nazarbajeva se v kazašském tisku prakticky neobjevují. Diplomaty proto překvapilo zveřejnění zprávy, že je prezident kvůli nachlazení v péči lékařů.

Nazarbajev (76) je u moci víc než čtvrtstoletí a otázka nástupnictví už delší dobu znepokojuje západní, ruské a čínské investory. Vzhledem k mnohamiliardovým částkám, které vložili do těžebních projektů v surovinově bohaté zemi, mají investoři na stabilitě Kazachstánu značný zájem.

Nazarbajev ale dosud svého nástupce neurčil, i když jeho nejstarší dcera Dariga pomalu stoupá na mocenském žebříčku. Nedávno byla jmenována senátorkou.

Zpráva kazašské prezidentské kanceláře nepřináší o Nazarbajevových zdravotních problémech žádné přesnější informace. Není ani jasné, zda se prezident léčí doma nebo je hospitalizován.

Prezidenty států postsovětské Střední Asie v poslední době trápí vážné zdravotní problémy. Počátkem září zemřel na mozkovou mrtvici dlouholetý prezident Uzbekistánu Islam Karimov a kyrgyzského prezidenta Aslambeka Atambajeva stihl koncem září na cestě do New Yorku infarkt.

Témata:  Kazachstán Nursultan Nazarbajev

Související

Aktuálně se děje

13. října 2025 9:06

Zemřela oscarová herečka Diane Keatonová (†79)

Světovou kinematografií otřásla velmi smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřela oscarová herečka Diane Keatonová, která se na vrcholu slávy držela několik dekád. Proslavily jí role v Kmotrovi či Annie Hallové. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy