Berlín - Německá sociální demokracie (SPD) usilovně hledá adepta na nového spolkového kancléře. Ve hře je několik politiků, ani jeden ale nemá takovou podporu jako dosavadní šéfka vlády Angela Merkelová (CDU).
Větší šance než předseda strany a vicekancléř Sigmar Gabriel má šéf Evropského parlamentu Martin Schulz. Táboru, který se staví proti Gabrielově kandidatuře, nahrává i aktuální průzkum veřejného mínění agentury Forsa.
Pokud by se kancléř volil přímo, vyslovilo by se pro současného předsedu SPD a ministra hospodářství Gabriela 18 procent dotázaných, Schulzovi by jich ale svůj hlas dalo 29 procent.
Ani jeden ze sociálních demokratů ale ani zdaleka nedosahuje oblíbenosti současné kancléřky Angely Merkelové. V případě přímé volby předsedy německé vlády by jí totiž svůj hlas dalo 46 procent respondentů.
V úvahách o lídrovi sociálnědemokratické kandidátky do parlamentních voleb v příštím roce se objevuje také jméno současného ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera. Ten to podle německých médií ale odmítá. O Steinmeierovi se navíc stále hlasitěji uvažuje jako o možném kandidátovi vládní koalice na prezidenta.
Témata: Německo, Sociálnědemokratická strana Německa (SPD), Martin Schulz
Související
13. dubna 2025 14:12
1. dubna 2025 15:27
4. března 2025 14:47
4. března 2025 11:52
3. března 2025 14:51