Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V osmdesáti letech zemřel v Kyjevě astronom Čurjumov

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Kyjev - Ve věku 80 let dnes zemřel ukrajinský astronom Klym Čurjumov, který se proslavil objevem komety nesoucí jeho jméno.

Čurjumov objevil kometu v roce 1969 spolu s kolegyní Svitlanou Herasymenkovou (v odborných kruzích přepisovanou Gerasimenko).

Kometa Čurjumov-Gerasimenko se dostala do povědomí veřejnosti díky evropské kosmické sondě Rosetta, která vesmírný objekt zkoumala.

Výzkum komety zahájil start sondy v březnu 2004. K cíli dorazila o deset let později po překonání vzdálenosti více než šest miliard kilometrů. Ještě téhož roku, v listopadu 2014, vypustila sonda robotický modul Philae. Přestože nepřistál podle plánu, vyslal na Zemi užitečné údaje. Mise Rosetty skončila koncem letošního září.

Témata:  komety sonda Rosetta komety 1

Související

Aktuálně se děje

12:13

Asadův pád zasadil těžkou ránu Rusku

Pád režimu Bašára Asada je nejen historickým zlomem pro Sýrii, ale také vážnou ranou prestiži Ruska. Po téměř desetiletí právě ruská vojenská síla držela syrského prezidenta u moci, ale během několika dramatických dní se situace zcela obrátila. Damašek padl, Asad byl sesazen a podle zpráv odletěl do Moskvy, kde mu bylo uděleno azyl na „humanitárních základech“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Syrské opoziční jednotky v Aleppu

Den po dni: Jak dokázali povstalci ovládnout Sýrii za pouhý týden?

Povstalecké síly v Sýrii během pouhého týdne zcela proměnily situaci v zemi a svrhly režim prezidenta Bašára al-Asada, který vládl pevnou rukou více než padesát let. Útoky, koordinované především islamistickou skupinou Hay'at Tahrir al-Šám (HTS), postupovaly rychlostí, která šokovala svět, a zahrnovaly obsazení vojenských základen, osvobození vězňů a dobytí klíčových měst včetně hlavního města Damašku.