Obyvatele Země čeká další pozoruhodná podívaná. V říjnu se má k naší domovině přiblížit kometa Tsuchinshan–ATLAS a mohla by být viditelná pouhým okem, pokud přežije svůj aktuální průlet kolem Slunce. Tato vzácná událost, která nastává jen jednou za mnoho tisíc let, slibuje jedinečný zážitek pro pozorovatele noční oblohy.
Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan–ATLAS se aktuálně pohybuje ve Sluneční soustavě a 27. září se dostala velmi blízko ke Slunci, na vzdálenost pouhých 58 milionů kilometrů. To je blíže, než obíhá Merkur. Pokud kometa přežije tento těsný průlet, mohla by být v říjnu viditelná i ze Země. Astronomové však dle serveru BBC upozorňují, že existuje riziko jejího rozpadu pod vlivem sluneční gravitace. Zatím však, podle odborníků sledujících situaci, kometa zůstává nepoškozená.
Podle českého astronoma Martina Maška, který pozoroval kometu C/2023 A3 pomocí dalekohledu v Argentině, má těleso vysoký prachový obsah, což naznačuje, že její rozpad je nepravděpodobný. Aktuálně je viditelná pouze přes teleskopy, přičemž nejlepší pozorovací podmínky byly koncem září nad jihovýchodním horizontem. Pokud kometa úspěšně proletí kolem Slunce bez destrukce, mohla by být v polovině října pozorovatelná pouhým okem, což by byla výjimečná příležitost pro širokou veřejnost.
Experti z Hvězdárny a planetária Brno vysvětlili, že kometa se začne objevovat nad jihozápadním obzorem asi hodinu po západu slunce jako světlá skvrna s náznakem ohonu. Dodali, že přestože výhled bude zpočátku rušit Měsíc, z míst s dobrým rozhledem a mimo světelné znečištění bude možné tento jev spatřit. Nejlepší podmínky pro sledování nastanou 19. října, kdy se Měsíc přesune do druhé poloviny noci. „Na večerní obloze bude viditelný ohon komety, který může dosáhnout až 20 stupňů,“ upřesnili astronomové. Kometa bude viditelná vlevo od Arctura, jasné hvězdy, kterou lze snadno najít podle oje Velkého vozu, jak doplnili experti z Akademie věd.
Kometa Tsuchinshan–ATLAS se 12. října dostane k Zemi na vzdálenost 71 milionů kilometrů, což je sice obrovská vzdálenost, ale vědci doufají, že blízký průlet kolem Slunce ji zahřeje a výrazně rozjasní. Díky tomu by mohla být viditelná pouhým okem, i přes to, že je až 200krát dál než Měsíc.
Kometu C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS) objevily loni nezávisle dvě observatoře – nejprve v lednu čínské středisko Tsuchinshan, které ji nejdřív považovalo za planetku, a poté v únoru systém ATLAS v Jižní Africe. Další analýzy ukázaly, že se jedná o kometu, která se tehdy nacházela více než miliardu kilometrů od Slunce. Během roku a půl se však přiblíží na desítky milionů kilometrů, což vzbuzuje zájem vědců. Na rozdíl od asteroidů, které jsou lépe monitorovatelné, mohou komety představovat nebezpečnější hrozbu kvůli jejich nečekaným změnám dráhy.
Komety představují větší riziko než asteroidy kvůli své nevyzpytatelnosti a vysoké rychlosti. Například kometa Hale-Bopp, která proletěla kolem Země v roce 1997, by podle serveru Britannica při teoretickém střetu způsobila energii nárazu 44krát silnější než asteroid, který vyhubil dinosaury. Nicméně odborníci uklidňují, že riziko srážky komety se Zemí je velmi nízké. Kolize může podle odhadů nastat průměrně jednou za 454 milionů let, protože Země je jen malé těleso ve vesmíru, a komet, které protínají její dráhu, je relativně málo.
Čeští i zahraniční experti varují, že pozorování komety není zatím jisté, protože komety jsou velmi nevyzpytatelné. Pokud se však naplní pozitivní prognózy, mohla by se stát "kometou století", jasností srovnatelnou s významnými kometami posledních desetiletí, jako byly Neowise v roce 2020, McNaught v roce 2007 nebo Hale-Bopp v roce 1997.
Témata: komety, kometa Tsuchinshan–ATLAS
Související
19. října 2024 13:55
15. října 2024 21:58
11. října 2024 10:16
15. října 2016 16:45
8. srpna 2016 15:49
30. května 2016 10:17