Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarské referendum bylo fiasko, přesto se našla země, která ho plně respektuje

Maďarský parlament
Maďarský parlament
Foto: parlament.hu

Bratislava - Maďarsko tvrdě odmítá přijímání migrantů na základě kvót Evropské komise a stvrdilo to referendem, které bylo sice kvůli nízké účasti neplatné, i přesto v něm převažovaly hlasy odpůrců migrace. Ačkoliv je referendum prakticky neuznatelné, Slovensko tvrdí opak a jeho výsledky plně respektuje.

Stanovisko maďarské vlády zůstává neměnné. Uvedla to kancelář maďarského premiéra Viktora Orbána a dodala: "Myslíme si, že maďarští občané mají právo rozhodnout o tom, s kým si přejí žít v jejich zemi a s kým ne. O tomto nemůže namísto Budapešti rozhodnout nikdo jiný, ani Brusel.

Předseda Evropské rady Donald Tusk však počátkem října potvrdil, že v únoru za usnesení EU o kvótách hlasoval i předseda maďarské vlády Orbán. V usnesení se píše, že je třeba co nejdříve realizovat všechny prosincové rozhodnutí o relokaci migrantů v Unii, včetně opatření týkajících se vrácení a přijímání vrácených migrantů. Tusk varuje, že rada, jejímiž členy jsou prezidenti a předsedové vlád zemí Evropské unie, schválila uvedené usnesení jednomyslně, tedy včetně Orbána.

Maďarský premiér přesto inicioval referendum o kvótách, které se konalo 2. října. Platný hlas odevzdalo 41,32 procenta a proti kvótám se vyjádřilo 98,36 procenta. Volební účast však byla nízká a Orbán proto prosazuje změnu ústavy.

Po maďarském referendu absolvoval Orbán návštěvu Slovenska, na které informoval slovenského premiéra Roberta Fica o referendu. "Výsledky maďarského referenda o kvótách plně respektujeme a považujeme referendum za legitimní a demokratický nástroj," řekl Fico.

"Bilaterální Slovensko-maďarské vztahy se rozvíjejí ve všech oblastech v pozitivní atmosféře a, to chci podtrhnout, jsou historicky na nejlepší úrovni," dodal premiér. 

Výsledek referenda si ale pochvaluje i samo Maďarsko. "Považujeme jej za pozoruhodný úspěch. Od roku 1989 nebyla žádná politická strana ani záležitost podpořena takovou většinou, jaká byla dosažena v případě odmítnutí kvót. Celkem 3,3 milionu "ne" hlasů odevzdaných v referendu jasně dokazuje, že vláda reprezentuje většinu Maďarů," chválí kancelář.

Témata:  Maďarsko Slovensko uprchlíci

Aktuálně se děje

29. srpna 2026 17:37

I zkušená kaskadérka dostává zabrat. Hana Dvorská promluvila o tvrdé přípravě na StarDance

Známa česká kaskadérka Hana Dvorská se intenzivně připravuje na nadcházející ročník populární taneční soutěže StarDance. Na tanečním parketu se objeví po boku zkušeného tanečníka Michala Kurtiše. Příprava je pro ni ovšem nečekaně náročná a vyžaduje od ní značné úsilí, což sama přiznala v nedávném rozhovoru. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Harald V.

Norsko v slzách. Zemřel oblíbený král Harald V.

Ve věku 89 let zemřel norský král Harald V., který byl hospitalizován v národní nemocnici v Oslu kvůli léčbě vzácného krevního onemocnění. Královský palác potvrdil, že panovník odešel pokojně v pátek v brzkých ranních hodinách. V reakci na tuto zprávu byla vlajka na střeše královského paláce spuštěna na půl žerdi. V posledních hodinách jeho života jej v nemocnici navštívili členové rodiny a před palácem se shromáždili lidé, aby položili květiny.