Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z Mosulu utíkají první civilisté. Ve skupině je 900 lidí

Irák
Irák
Foto: Pixabay

Bagdád - Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) začal útěk civilistů z Mosulu. První velká skupina čítá zhruba 900 lidí. V severoiráckém městě podle všeho v současné době žije 1,5 milionu obyvatel a operuje tam asi 5000 islamistických radikálů.

Jde o první velkou skupinu od pondělí, kdy irácká armáda zahájila svou ofenzivu proti Islámského státu (IS).

Podle mluvčí UNHCR se přes 900 osob, které z města uprchly, nyní nachází v uprchlickém táboře v Sýrii. Tábor se nejspíš stane jejich dočasným útočištěm předtím, než se budou moci vrátit na nějaké bezpečné místo v Iráku.

Jak poznamenala britská BBC, útěk tak velkého množství lidí naznačuje, že islamisté nedokážou všem zabránit, aby z města odešli. Zároveň ale vyvstává otázka, zda se někteří z bojovníků nebudou snažit uprchnout z oblasti stejným způsobem jako tito civilisté.

Mluvčí amerického ministerstva obrany Jeff Davis v úterý varoval, že se Islámský stát může snažit využít civilisty jako lidské štíty. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) se dokonce obává, že by islamisté mohli v boji použít chemické zbraně.

Témata:  Irák uprchlíci Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

11. dubna 2026 13:55

Pavel Novotný byl na ulici napaden politikem z hnutí Stačilo!

Pavel Novotný, bývalý starosta pražských Řeporyjí a nedávno navrátivší se člen ODS, se stal terčem verbálního i fyzického útoku. K incidentu došlo před restaurací v jedné z pražských pasáží, kde na něj počkali dva muži. Podle videozáznamu, který v pátek zaplavil sociální sítě, byl hlavním agresorem Marek Cavali, politik spojený s hnutím Stačilo!, za které v minulosti neúspěšně kandidoval v Ústeckém kraji.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tesla model 3

Tesla v Evropě zabodovala. První země schválila autonomní řízení FSD

Automobilka Tesla dosáhla významného milníku na evropském trhu. Nizozemský úřad pro schvalování vozidel (RDW) jako první v Evropě oficiálně povolil provoz pokročilého softwaru Tesla Full Self-Driving (FSD) Supervised. Tato technologie umožňuje vozu automaticky zatáčet, brzdit i zrychlovat, a to nejen na dálnicích, ale nově i v městském provozu.