Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do vězení mi volal prezident a nabídl mu místo ministra, tvrdí Krejčíř. Soud ale psychiatrické vyšetření zamítl

Radovan Krejčíř
Radovan Krejčíř
Foto: Reprofoto ČT

Johannesburg - Jihoafrický novinář Wisani Makhubele, který sleduje případ Radovana Krejčíře dnes na Twitteru uvedl, že tamní nejvyšší soud zamítl žádost obhajoby o psychiatrický posudek uprchlého českého podnikatele.

Krejčířův obhájce žádal pro svého klienta vyšetření u psychiatra minulý týden, když měl pokračovat několikrát odložený proces. Uvedl, že Krejčíř trpí bludy a nerozumí soudním postupům.

Podle novináře ale obhajoba neuspěla. „Nejvyšší soud v Johannesburgu zamítl žádost Radovana Krejčíře, aby byl poslán na vyšetření k psychiatrovi," tweetoval dnes bez dalších detailů reportér rozhlasové stanice SABC News.

Obhájce poskytl několik konkrétních příkladů špatné psychické kondice Krejčíře. Tvrdil například, že mu do vězení volal prezident a nabídl mu místo ministra. Krejčíř, který si odpykává 35letý trest za vraždu, je údajně velmi zmatený, nedával právníkovi jasné pokyny, nerozuměl soudním postupům a nechápal, že má za jeho služby platit.

Státního žalobce je však přesvědčen, že žádost byla pouze pokusem, jak znovu pozdržet již několikrát odložený soud. Krejčíř v JAR čelí stíhání v asi šesti kriminálních kauzách. Zatím byl usvědčen v jednom procesu a za únos a mučení dostal 35letý trest vězení. V jiném případě je obžalován z podílu na vraždě Libanonce Sama Issy.

Dnes jihoafrická média informovala o tom, že Krejčíř nabídl vyšetřovatelům svědectví a důkazy o korupci v justici i policii. Dozná se prý k trestným činům, z nichž je obviněn, výměnou za souběžné desetileté tresty za každý z nich. Na oplátku chce být vydán do České republiky.

Témata:  Jihoafrická republika Radovan Krejčíř

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.