Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Islandská vláda pokračuje, hlasování o vyslovení nedůvěry neprošlo

Panama Papers
Panama Papers
Foto: Pixabay

Reykjavík - Islandská vláda přestála hlasování o vyslovení nedůvěry. Vyvolaly ho opoziční strany v souvislosti s kauzou takzvaných Panamských dokumentů.

Kvůli aféře s převody peněz do tak zvaných daňových rájů tento týden rezignoval dosavadní premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson. Opozici se ale nelíbilo, že složení kabinetu se prakticky nezměnilo a že v něm nadále zůstávají ministři, jejichž jména se v Panamských dokumentech rovněž objevila.

Vláda sice čelí silné kritice veřejnosti, přesto bylo vzhledem k rozložení sil v parlamentu předem jasné, že vládní koalice se o svůj osud obávat nemusí. V 63členném parlamentu nakonec kabinet podpořilo 38 vládních poslanců, pro vyslovení nedůvěry zvedlo ruku 25 zástupců opozice.

V Panamských dokumentech, v nichž jde o převody peněz do daňových rájů, figurují kromě Gunnlaugssona také islandský ministr financí Bjarni Benediktsson a ministryně vnitra Ólöf Nordalová.

Témata:  Island Panama Papers

Související

Aktuálně se děje

8. prosince 2025 18:58

Plán se nemění. Babiš bude zítra jmenován novým premiérem

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se v úterý stane premiérem, ačkoliv dnes neproběhla schůzka prezidenta Petra Pavla s jedním z ministerských kandidátů. Potvrdil to Pražský hrad s tím, že další postup ve věci jmenování nové české vlády zatím není daný. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj gratuluje Babišovi ke jmenování premiérem

Nově jmenovaný český premiér Andrej Babiš z hnutí ANO obdržel gratulaci k nástupu do funkce také z Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ho osobně oslovil prostřednictvím sociální sítě X a popřál mu hodně úspěchů v novém působišti. Ukrajinský lídr současně zdůraznil strategický význam vztahů mezi oběma zeměmi.